Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cerificat urbanism
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cerificat urbanism

Buna ziua ,

Pentru constructia unui case pe un teren care nu este imprejmuit se solicita un singur certificat de urbanism in care se mentioneaza atat constructia gardului cat si constructia casei ?

Numai titularul dreptului de proprietate poate solicita emiterea certificatului de urbanism.
Iael a scris:

Certificatul de urbanism pentru constructie emis pe numele fostului proprietar este valabil pentru noul proprietar?

Da, acesta se transmite odata cu dreptul de proprietate.

Daca vreau sa cumpar un teren pot solicita certificat de urbanism pentru constructie direct pe numele meu ?

Nu, pana la definitivarea CVC, puteti obtine doar un C.U. informativ.
doina_manuela, utilizator
Autorizatia de constructie are un termen .Verificati pana cand este valabila.