avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cerificat urbanism
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cerificat urbanism

Buna ziua ,

Pentru constructia unui case pe un teren care nu este imprejmuit se solicita un singur certificat de urbanism in care se mentioneaza atat constructia gardului cat si constructia casei ?


Cel mai recent răspuns: Diegutza , utilizator 23:58, 29 Noiembrie 2009
Numai titularul dreptului de proprietate poate solicita emiterea certificatului de urbanism.
Iael a scris:

Certificatul de urbanism pentru constructie emis pe numele fostului proprietar este valabil pentru noul proprietar?

Da, acesta se transmite odata cu dreptul de proprietate.

Daca vreau sa cumpar un teren pot solicita certificat de urbanism pentru constructie direct pe numele meu ?

Nu, pana la definitivarea CVC, puteti obtine doar un C.U. informativ.
Ultima modificare: Duminică, 29 Noiembrie 2009
doina_manuela, utilizator
Autorizatia de constructie are un termen .Verificati pana cand este valabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distanta legala constructie fata de limita proprietate(gard) iancumot iancumot Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu cateva informatii. Vecinii mei au construit o casa la 50 cm fata de gard.casa este pozitionata de-a lungul gardului ... (vezi toată discuția)
Proiect de casa stefaniajohnston stefaniajohnston Buna ziua ,daca nu va deranez ,am si eu o intrebare.Pot face un prect de casa in usa legal care poate fi recunoscut in romina pentru aprobare ,si daca da ce ... (vezi toată discuția)
Pot construi o casa pe un teren de 29 metri patrati in bucuresti? SimonAsparagus SimonAsparagus Am un teren in Bucuresti care are dimensiunea de 29 metri patrati. Pot sa construiesc o casa pe el? Adica o sufragerie jos la parter si un dormitor la un etaj ... (vezi toată discuția)