Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchiriere apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchiriere apartament

Detin 2 apartamente la parterul unui bloc pe care vreau sa le inchiriez la diverse societati (contabilitate, servicii, avocati, etc). Intrebarea mea este daca pot fi inchiriate ca si apartament sau trebuiesc transformate in spatii comerciale?
Dar daca vor fi inchiriate pentru un cabinet medical, frizerie?
Se poate face punct de lucru in acel apartament?
Este problema firmei respective daca doreste sau nu sa-si declare punct de lucru.
Pai aici este problema. Raspunderea este a proprietarului.
Pentru acest lucru, dvs. trebuie sa faceti demersuri pentru schimbarea destinatiei locuintei in spatiu cu alta destinatie decat ce-a de locuinta.
Va trebuie acordul vecinilor si a as. prop. cu care tre' sa incheiati si o conventie de plata. Bine ar fi ca clientii dvs. sa aiba intrare separata care se poate face doar cu aprobari de la primarie, cu certificat de urbanism si autorizatie de construire... Daca intrarea clientilor se va face pe intrarea comuna, in conventia de plata tre' sa declarati un nr. mediu de clienti care frecventeaza spatiul inchiriat - dar ati spus ca cu as. prop. nu sunt probleme, ceea ce este f.bine.
Succes!