Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cumparare sau act mostenitor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cumparare sau act mostenitor?

Buna ziua.Socrii mei vor sa ii faca viitorului meu sot (adica fiului lor) act de mostenitor pe o bucata de pamant din gradina lor pentru a ne construi o casuta.Casa va fi despartita de la lor si va avea numar de casa. Este sigur acest act, nu vom avea probleme pe viitor cu ceilalti frati . Si inca o intrebare, eu ca viitoare sotie voi avea drept la casa daca voi deveni sotia lui?
buna ziua!
la un BNP aflati tot ce va intereseaza pe dvs.
meregeti cu incredere!
Notar de stat nu mai exista... i-ar fi greu sa se intoarca in timp...

40 de mp? Probabil e o greseala, ma indoiesc de faptul ca pentru o asa suprafata veti obtine autorizatie de construire.
Cat despre act, acesta poate fi atacat, insa desfiintarea sa sau nu va depinde numai de ce anume primesc ceilalti frati dupa decesul parintilor, de ce anume va ramane dupa acestia, despre daca fiul are grija de parinti sau daca se cearta cu acestia etc.
Va dati seama ca atata timp cat nici dv. nu aveti cum sa ne furnizati aceste date, nici noi nu le putem ghici in carti, chiar de drept fie ele.

Insa pentru o anume siguranta a actului mergeti la un avocat caruia sa-i descrieti cat mai bine ce anume inseamna averea parintilor, acesta putand sa va explice tipuri de acte posibile si dv. sa alegeti unul.
Adica sotul, nu dv. Viitorul sot.
Banii ii plateste domnul pentru vanzare? Cu dovezi?