Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Poștașul a predat corespondența unui localnic ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Poștașul a predat corespondența unui localnic pentru a fi distribuită cetățenilor. Este legal?

Ghiseul postal din localitatea mea functioneaza doar o zi pe saptamana. Pentru ca volumul de munca este foarte mare, postasul a predat toate plicurile unui localnic, care i s-a parut mai saritor. Acesta urmand să se ocupe de distribuirea corespondentei in zilele urmatoare. Ma intreb daca acest lucru este legal, pe ce baza au fost date unei persoane neautorizate si care este garantia ca nu se pierde sau nu se deschide vreun plic.
Manuela Rășină, administrator
Ba pot să spun, deoarece doamna a spus clar că nu era vorba de un factor poștal, ci de un om oarecare. Chiar e atât de greu să citești exact ce a scris? Nu a scris nicăieri că ar avea o suspiciune, ci a părut chiar foarte convinsă:
1. "Ma intreb daca acest lucru este legal, pe ce baza au fost date unei persoane neautorizate"
2. "Puteti sa-mi spuneti si temeiul legal? Cel in care scrie ca postasul poate da unei persoane de pe strada corespondenta cetatenilor?"
EvilAngel, utilizator