Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul apa calda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul apa calda

Buna ziua am si eu o intrebare referitor la acest lucru

Am avut un consum de 22 MC apa calda, factura a venit umflata rau, dupa explicatii mi s-a spus ca a existat o pierdere distribuita per consum de 30% pe bloc si ca mi s-au bagat 8 MC in plus peste ceea ce am consumat, dar sa stau linistit ca se echilibreaza pe parcurs

Am facut calculele si pe luna precedenta cu administratia unde aceiasi probleme 18 MC cu 6MC bagati peste la apa calda in pierderi, acelasi raspuns stati linistit ca se vor echilibra pe parcurs

Indexul meu porneste mereu din punctul declarat la care se adauga pierderile, dar pierderile nu se scad (adica nu se adauga la index), in fiecare luna intervine inca o pierdere care se distribuie % in fucntie de consum

Intrebarile mele sunt daca este normal si daca se poate face ceva, evident exista persoane care nu declara apometrele si consuma mai mult decat apa din oficiu. Mie mi se pare o pierdere absurda de 30% pe bloc la apa calda in conditiile in care apa rece are o pierdere de sub 10% in fiecare luna (am reluat cu administratia calculele impreuna). In final acestia au spus ca asta este legea si ca teoretitic cei care nu au declarat vor declara eventual si situatia se va regla (veniind mai putin factura pe lunile urmatoare, distribuita % la toate apartamentele)
Pai daca modalitatile de impartire ale diferentelor sunt retardate, cine va impiedica sa va implicati?
Deveniti presedinte, membru de comitet sau cenzor (aici, daca indepliniti conditiile) si propuneti un sistem inteligent de repartizare a consumurilor si, mai ales, de implementare a corectitudinii si simtului civic in bloc. Sau daca astea nu sunt bune, inventati unul. Daca reusiti la nivelul blocului, poate va implicati si la nivel mai mare. Ce ziceti?
Da am fost presedintele m-a privit in ochi si m-a intrebat daca e normal ca el sa plateasca repartitia proportionala repartizata la cele 4 persoane, in conditiile care el cu 4 a consumat mai putin decat eu cu o persoana, suntem 5 apartamente care avem consum mai mare si majoritatea a votat acest sistem nou, acum eu cu cei 5 trebuie sa actionam in justitie in 45 de zile de la hotarare ca ne ranesc "interesele minoritare". Eu nu am nici banii nici timpul necesar pentru ca a trebuit sa platesc 100RON in pierderile blocului (20% din cantitatea totala pe ambele scari), da in fine asta e Romania, speram un sfat pertinent si legal aici, am adus aceasta discutie in privat apoi am adus-o in asociatie la intalnire, lumea s-a uitat putin ciudat apoi presedintele a grabit ordinea de zi, ca nu are timp acum. La sfarsit a plecat toata lumea si nu s-a mai discutat. Cum vad eu situatia consumul este irelevant la pierderi ele trebuie impartite fie pe apartament fie pe numarul de persoane cum era pana acum, asa eu prostul iau 10 - 20% din pierderile blocului lunar si dumneavoastra faceti misto de mine
Cum ati spus si dvs, in orice varianta de impartire a diferentelor, cineva se supara.
Singura chestie care nu se schimba este ca factura trebuie platita integral catre furnizor.
Da poate toata lumea sa plateasca 5 RON sau pot 5 oameni sa plateasca 100 RON ca ceilalti sa economiseasca 2 RON, haidem sa avem un vot democratic pe tema asta, nu exista legi pe tema asta, maine poate se voteaza la adunare sa-mi ia casa si sa o inchirieze, o sa am 45 de zile sa contest actiunea in instanta....daca aflu de ea

Bloc Expert a scris:

Cum ati spus si dvs, in orice varianta de impartire a diferentelor, cineva se supara.
Singura chestie care nu se schimba este ca factura trebuie platita integral catre furnizor.

M-at inteles gresit, daca nu dai indexul la apometre, ti se baga 3.3 cu 5.5 MC , urmand ca la verificarea semestriala/anuala sa se adune ce ai consumat, dar pentru ca este pe tot blocul pretul apei calda va iesi sub 9 RON in luna respectiva, desigur cei care nu declara vor platii 100MC dar ii vor platii la un pret mai mic in timp ce cei care declara lunar vor lua o reducere proportionala cu consumul. Pe scurt este o incurajare pentru cei corecti sa nu isi mai depuna apometrele sau sa declare 0, calculele se fac lunar si de asta cand blocul consuma 100 si declara in apometre 200, pretul apei scade proportional. Eu am platit 16.7 RON pe MC de apa calda, calea spre iad e pavata cu intentii bune, de asta ziceam ca este metoda retardata, oamenii nu vor mai da apometrele pe parcurs in special iarna