Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Caine in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Caine in apartament

Buna ziua,
Problema mea consta in faptul ca deasupra mea locuieste un cuplu in chirie care detin un catel de talie medie.Din cate mi-am dat seama varsta catelului este de 6 luni.El cum este lasat singur dimineata face galagie,mai exact urla, in orele de liniste (13-17)inainte de a se intoarce stapanii de la servici.Ce se poate face in cazul acesta?Am avut o discutie cu proprietarii cainelui,cu administratorul de bloc si nu s-a rezolvat nimic.
Va multumesc
sacalul09 a scris:

Comitetul executiv poate decide pentru proprietarii si chiriasii care detin animale de casa urmatoarea masura:
-Proprietarii si/sau chiriasii care detin animale de casa trebuie sa plateasca o suma de ____ lei reprezentand contravaloarea:en.electrice ptr.functionarea ascensorului,curatenia suplimentara pe spatiile comune in cadrul rubricii din lista de plata denumita :cheltuieli pe beneficiari.

Nota:
daca nu exista o asemenea decizie scrisa in registrul de PV al comitetului executive nu se pot aplica nici un fel de masuri

Din punct de vedere legal nu cred ca se poate impune o asemenea plata, chiar daca este adoptata de Comitetul Executiv.
Ba se poate.
Asociatia de proprietari isi poate inventa ce taxe vrea, daca considera necesar si le poate justifica. Chiar si la catei poate gasi o justificare.
Am avut prilejul sa stau de vorba cu un presedinte de asociatie care mi-a spus ca aceasta taxa pe care o pusesera ei in bloc se datora faptului ca femeii de serviciu ii pusesera in sarcina sa faca curatenie dupa catei, in spatiul verde, pe aleile din jurul blocului, pe holuri, in lift uneori, adica la ei in bloc aceste mizerii nu se treceau cu vederea...si pentru asta o plateau in plus pe femeia de serviciu cu banii stransi din taxa pentru catei. Iata!!!
elga50, moderator
Armenteros a scris:
Din punct de vedere legal nu cred ca se poate impune o asemenea plata, chiar daca este adoptata de Comitetul Executiv.

@Armenteros cititi va rog cititi va rog Manualul Asociatiilor de Proprietari editat de FAPR ,editat dupa legea 230 si HG 1588,acolo sunt multe raspunsuri la problemele de care ne lovim zilnic,binenteles nu trebuie ca manualul sa-l luam mot-a-mot,dar este totusi un indrumator
sacalul09 - cu tot respectul, am mari rezerve in privinta acestei asociatii, chiar daca este una foarte mare. Aceasta asociatie, prin domnul Opaina, a dat starul unei dispute intre administratori, pe multi i-a dus in eroare, afirmand ca femeia de serviciu trebuie platita pe numar de persoane.
Elga - eu nu contest argumentele respectivului presedinte, insa intr-un bloc vecin, un proprietar de animal tocmai a castigat un proces impotriva asociatiei pentru ca aceasta ii impusese o taxa.
Instanta a motivat ca acest aspect este reglementat de o hotarare a consiliilor locale, care ii obliga pe proprietarii de animale sa stranga fecalele acestora, astfel ca asociatia nu poate impune o taxa.
In cazul in care acel proprietar nu respecta... plangere si iar ne intoarcem la legi stupide si idioate.
[EDITAT - offtopic]
Asociatia nu poate face ceva contrar legilor deja existente.
Dar parca subiectul era altul, nu taxa de caine...
Legea 61 prevede deranjarea linistii publice prin "orice mijloace". Faceti o reclamatie scrisa la sectia de politie si aratati ca nu ati reusit sa va intelegeti cu stapinul cainelui. Cainele poate fi dus la dresaj, nu e o solutie sa innebuneasca un bloc intreg cu zgomotul.
ContSters20980, utilizator