Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contract lease-back in cazul in care ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contract lease-back in cazul in care valoarea contabila difera de valoarea justa

Buna ziua!
Va supun atentiei urmatorul caz:

La data de 01.08 firma a inregistrat un contract de lease-back pentru o cladire, valoare contabila bruta 30000, amortizare inregistrata 12500; durata contractului 4 ani; pretul de vanzare 45000; valoarea justa stabilita 55000.

Din cate stiu eu, pierderea inregistrata din vanzarea la un pret inferior valorii juste se repartizeaza pe toata durata contractului, dar nu stiu efectiv care ar fi inregistrarile.
Va multumesc!
Miha1978, sunt si eu interesata de un leasing de tip leaseback pentru firma la care lucrez.
Imi poti spune cu ce firma de leasing ati incheiat contractul?
As dori sa-mi raspunzi pe adresa mea de mail: ttogabi@yahoo.com pentru ca nu stiu daca ai voie sa mentionezi numele societatii pe forum.
Multumesc anticipat.