avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contract lease-back in cazul in care ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contract lease-back in cazul in care valoarea contabila difera de valoarea justa

Buna ziua!
Va supun atentiei urmatorul caz:

La data de 01.08 firma a inregistrat un contract de lease-back pentru o cladire, valoare contabila bruta 30000, amortizare inregistrata 12500; durata contractului 4 ani; pretul de vanzare 45000; valoarea justa stabilita 55000.

Din cate stiu eu, pierderea inregistrata din vanzarea la un pret inferior valorii juste se repartizeaza pe toata durata contractului, dar nu stiu efectiv care ar fi inregistrarile.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ttogabi , utilizator 10:12, 5 August 2010
Miha1978, sunt si eu interesata de un leasing de tip leaseback pentru firma la care lucrez.
Imi poti spune cu ce firma de leasing ati incheiat contractul?
As dori sa-mi raspunzi pe adresa mea de mail: ttogabi@yahoo.com pentru ca nu stiu daca ai voie sa mentionezi numele societatii pe forum.
Multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul impozitului pe cladiri in cazul leasingului financiar? Mihai_92 Mihai_92 Codul Fiscal prevede urmatoarele: \'\'valoarea care se ia în considerare la calculul impozitului pe clădiri este valoarea din contract a clădirii, aşa cum ... (vezi toată discuția)
Reevaluare lunara a conturilor simomagda simomagda Buna, in cazul unui contract de leasing financiar (auto) ,reevaluarea lunara a ct.167 se inregistreaza 213=167 sau prin ct de dif.din reevaluare ? si implica ... (vezi toată discuția)
Inventariere levantica levantica la ce se refera procedurile inventarierii? (vezi toată discuția)