Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conform Legii 196/2018, președintele asociației ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conform Legii 196/2018, președintele asociației poate propune măsuri împotriva celor care nu respectă regulamentul, hotărârile și deciziile asociației. Care ar putea fi aceste măsuri?

Buna seara,

Conform art.57 lit. h din Legea 196/2018, presedintele asociatiei poate propune masuri impotriva celor care nu respecta regulamentul, hotarariile si deciziile asociatiei.
As dori sa stiu care ar putea fi aceste masuri?

Hotararea AG: Este interzisă parcarea a mai mult de o masină per apartament pe proprietatea comună din jurul blocului.
Sunt foarte multi locatari care nu respecta aceasta regula.
Intrucat nu contravine niciunei legi ci doar a unei hotarari luate in AG, nu stiu ce masuri pot fi luate impotriva celor care nu respecta regulamentul.

Multumesc.

Manuela Rășină, administrator
proprietatea comuna pe care se face parcarea este indiviza pentru toti proprietarii? platiti impozit pe ea?
Terenul din jurul blocului este proprietate privata, dar la comun, intra in cota parte parte indiviza, si fiecare apartament are prin contractul de vanzare cumparare o cota indiviza aferenta partilor si dependintelor comune si un numar de mp din teren.
De exemplu in CVC ul meu scrie asa : "impreuna cu cota indiviviza aferenta de 201/10000 din partile si dependintele comune ale imobilului, care prin natura si destinatia lor sunt in coproprietate fortata si continua si impreuna cu suprafata indiviza aferenta de 39.911 mp din terenul in suprafata totala de... "

Adrian Dimitriu a scris:

proprietatea comuna pe care se face parcarea este indiviza pentru toti proprietarii? platiti impozit pe ea?

In cazul in care nu se respecta regulamentul de ordine interioara,respectiv unii locatari parcheaza vehiculele in alte locuri decat cele care le revin,asociatia de proprietari are dreptul sa sesiseze oficial politia teritoriala
Presedintele de asociatie poate cel mult sa notifice oficial locatarii sa respecte regulamentul de ordine interioara dar nu are autoritatea si competenta sa aplice de la sine putere sanctiuni
Nu revine nimanui locul de parcare.
Nu sunt suficiente locuri de parcare pt tot blocul.
Regula este primul venit, primul servit. La care se adauga regula cu 1 masina/ap.
Daca presedintele/comietul nu poate aplica nici o masura impotriva, de ce mai exista lit.h
"h) poate propune, în scris, comitetului executiv sau adunării generale, după caz, măsuri împotriva celor care nu respectă regulamentul condominiului, hotărârile şi deciziile asociaţiei de
proprietari, conform prevederilor legale şi statutare;" ?
Pentru ca legea 196 ca si celelalte legi care au mai fost in domeniu, a fost facuta de persoane care nu au stat, nu stau si probabil nu vor sta in viata lor la bloc. Si habar nu au despre asta.