Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIA MAMEI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIA MAMEI

Buna ziua. Mama mea este internata intr-un camin de batrani cu dementa senila si fractura de bazin.Costurile sunt destul de mari. Va rog sa-mi spuneti cum pot intra in posesia pensiei mamei.Va multumesc.
De ce n-ați lăsat pensia la Poștă`? Venea poștașul acasă la dvs și v-o dădea în mână.

De la Bancă numai titularul o poate scoate, sau împuternicitul de cont.
Of. Acum imi dau seama de cate puteam face,dar boala a debutat neprevazut. Acum suntem blocati in aceasta situatie din care nu stiu cum sa ies.
O cale de rezolvare ar fi s-o puneți pe mama sub interdicție judiciară, dar asta durează mult timp, depinde cât de repede sau de lent se mișcă Instanța de Judecată. Apoi sa fiți numită tutorele ei și să-i puteți administra pensia. Altă cale legală de ieșire din această situație nu aveți.
Luati legatura cu un notar care sa va indrume spre o rezolvare LEGALA. Va spun din proprie experienta.
Va multumesc mult.