avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesirea din indiviziune

Buna dimineata!Sotul meu are o hotarare definitiva de iesire din indiviziune inca din anul 1990,atat a bunurilor mobile cat si imobile,mostenirea fiind de pe urma parintilor lui care sunt decedati.Desi in certificatul de mostenitor sotul meu are dreptul si la cota parte din terenul de pe langa imobil,in hotararea specificata mai sus,terenul in suprafata de 250 m.p.(cum era atunci,desi in realitate este de 3000m.p.)se atribuie in indiviziune,fara sa se specifice cotele,celorlalti 2 mostenitori,respectiv surorii si mamei vitrege sotului meu care locuiesc in acel imobil folosindu-se de atatia ani de toate bunurile.Sotul meu nu a primit nimic desi are certificat de mostenitor.Spuneti-mi,va rog,ce trebuie sa faca sa intre in posesia drepturilor lui de mostenitor?Dar in posesia terenului,pentru care a facut si masuratoare autorizata in care s-a stabilit clar cotele de proprietate conform certificatelor de mostenitor?Mai este valabila hot.judecatoreasca de care va aminteam mai sus,sau s-a prescris?Cum sa procedeze??Va multumesc anticipat pentru raspuns!
sunt de acord cu avilil . iesirea din indivizune este o actiune imprescriptibila . atat timp cat sotul dumneavoastra are un certificat de mostenitor parerea mea este ca ar trebui sa promoveze o actiune in constatarea dreptului prin care instanta sa constate ca este mostenitorul terenului de 3000 mp . se poate dovedi foarte usor printr-o expertiza tehnica de specialitate . Instanta in baza actiunii promovate va pronunta o hotarare care va tine loc de titlu de proprietate . daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie .
Va multumesc pentru raspunsurile date...sunt sotul doamnei..adica mostenitorul in cauza.Am si eu o intrebare...in calitatea mea de mostenitor pot sa-mi imprejmuiesc proprietatea pentru a nu mai fi folosita abuziv de ceilalti?o sa le cer si despagubiri pentru ca s-au folosit de dreptul meu de mostenitor atatia ani,abuziv!Astept raspuns,va multumesc!
Nu, nu puteti sa imprejmuiti un teren cu privire la care nu aveti un drept de proprietate!
Ati afirmat "in aceiasi hotarare scrie ca suprafata de 250 m,p.(cum scrie in certificatul de mostenitor)desi in realitate sunt 3000m.p. se atribuie in indiviziune celorlalti 2 mostenitori adica(surorii si mamei vitrege)", asta inseamna ca sotul dv. nu are un drept de proprietate asupra acestui teren consfintit prin hotarare, ci din contra, acest drept de proprietate este stabilit indubitabil prin hotarare celorlalti doi mostenitori.
Certificatul de mostenitor nu echivaleaza cu un act apt de dobandire a dreptului de proprietate...
Daca il veti imprejmui, proprietarele de drept ale acestuia - sora si mama vitrega a sotului - il pot da in judecata printr-o actiune in revendicare putand sa solicite si despagubiri pentru imposibilitatea folosintei imobilului.
Singura cale, in opinia mea, este justitia nu luatul cu japca...;)
Pai nimeni nu are un drept de proprietate acolo din ce spun userii. Instanta s-a pronuntat referitor la 250 de mp, restul de 2750 sunt, inca, ai nimanui.

Dar sunt de acord cu colega, nu imprejmuiti, ca celelalte parti au folosinta terenului.
Mergeti in instanta, nu vad alta cale daca nu reusiti sa va intelegeti de comun acord!
Faptul ca in cf erau trecuti doar 250 mp dar, in realitate, sunt 3000 mp, nu are relevanta, atata timp cat instanta a impartit terenul inscris in cf cu suprafata de 250 mp, si nu 3000 mp. Diferenta de teren poate apartine altcuiva sau, daca nu, printr-o documentatie cadastrala s-ar mai putea obtine niste teren. ;)

Alte discuții în legătură

Dreptul de posesie prin uzucapiune caesar58 caesar58 Va rog sa ma ajutati in rezolvarea unei probleme pe care o am. Parintii mei( decedati in 1995 si 2000), impreuna cu unchiul (fratele tatalui) si matusa ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune. virgilirimia virgilirimia As dori sa stiu daca se poate face iesirea din indiviziune pentru o casa, fara a avea titlu de proprietate pentru terenul pe care se afla aceasta. (vezi toată discuția)
Cum pot sa reintregesc proprietatea? mihasi mihasi Va trasmit tuturor LA MULTI ANI! Si am sa incerc sa fiu cat se poate de scurta. Detin un teren prin contract de vanzare-cumparare in suprafata de 263 mp, iar ... (vezi toată discuția)