Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am hotărâre judecătorească pentru a primi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am hotărâre judecătorească pentru a primi salariile neplătite, dar angajatorul tot nu mi le dă. Trebuie să mă adresez unui executor?

Buna seara,
Am lucrat pe perioada determinata 9 luni (3 luni contract initial, apoi act adtional la contract pentru 6 luni, prelungire). Am primit salariul doar pentru primele 2 luni lucrate. Dupa expirarea contractului, am dat angajatorul in judecata, am sustinut singur cauza la proces ( neavand bani -3000 lei mi-a cerut un avocat sa ma reprezinte) si am castigat procesul. Angajatorul tot nu vrea sa imi dea banii, desi este o hotarare judecatoreasca pentru aceasta. Ce trebuie sa fac? Sa ma adresez unui executor?
viu, utilizator
Care sunt urmatorii pasi dupa depunerea plangerii? Multumesc frumos!
viu, utilizator
Se va incepe cercetarea penala a angajatorului ... Pentru a stabili natura unei infracțiuni și pentru a identifica persoana care a săvârșit-o, poliția/parchetul poate:
- să ia declarații
- să ia în considerare anumite documente etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu am depus și plangere prealabilă la parchetul de la dumiciliul meu in care m-am constituit și parte civila pentru recuperarea prejudiciului pentru ca nu mă interesa doar să fie pedepsit ci și să recuperez prejudiciul.Am trimis actele prin posta cu confimare de primire.Am depus hotararea judecatoreasca si la un executor.Executorul mi-a recuperat banii și cheltuielile si le-a recuperat tot de la angajator.După o lună a venit si politia să cerceteze cazul.Am declarat ca am recuperat banii și nu mai am nici o pretentie.Mult succes!Nu te lăsa !ca se poate!În plângere trebuie să mentionezi articolul de lege mentionat mai sus!
mitabiciclista, utilizator
Buna ziua,
Plangerea penala se depune la politia de domiciliu (am domiciliul la casa de la tara) dar stau la oras unde nu am mutatie; sau se depune la politia municipiului sau cea judeteana?
Plangerea penala se depune la parchetul de pe langa judecatoria din raza teritoriala ,fie a faptuitorului daca se cunoaste , acolo unde s-a savarsit fapta sau chiar si la domiciliu partii vatamate.