avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am hotărâre judecătorească pentru a primi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am hotărâre judecătorească pentru a primi salariile neplătite, dar angajatorul tot nu mi le dă. Trebuie să mă adresez unui executor?

Buna seara,
Am lucrat pe perioada determinata 9 luni (3 luni contract initial, apoi act adtional la contract pentru 6 luni, prelungire). Am primit salariul doar pentru primele 2 luni lucrate. Dupa expirarea contractului, am dat angajatorul in judecata, am sustinut singur cauza la proces ( neavand bani -3000 lei mi-a cerut un avocat sa ma reprezinte) si am castigat procesul. Angajatorul tot nu vrea sa imi dea banii, desi este o hotarare judecatoreasca pentru aceasta. Ce trebuie sa fac? Sa ma adresez unui executor?
Ultima modificare: Duminică, 10 Martie 2019
viu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:28, 20 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti cat mai repede posibil cererea de punere in executare a hotararii judecatoresti.
E valabil si daca transmit pe email?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu as merge pe o astfel de varianta, decat daca email este insotit de o semnatura electronica.
Va multumesc frumos! Voi trimite cererea prin fax si prin posta. Ce urmeaza? Cum aflu ce se intampla cu cererea depusa la parchet. Primesc raspuns scris prin posta? Trebuie sa particip la ancheta?
Probabil veti fi chemat la audieri.

Alte discuții în legătură

Raspunderea penala zidaru zidaru Pentru neexecutarea unei hotararii judecatoresti privind plata salariilor s-a abrogat raspunderea penala conf art 261 codul muncii? Inseamna ca angajatorii ... (vezi toată discuția)
Plangere penala prealabila redinciucconstantin redinciucconstantin Buna ziua.Am depus o plangere penala prealabila conform Art 287 al1 privind nepunerea in executare a unei hotarari judcatoresti definitive privind plata ... (vezi toată discuția)
Refuzul punerii in aplicare a unei hotarari judecatoresti nicoaurelian nicoaurelian Buna ziua. In Octombrie anul trecut am castigat un proces cu un fost angajator care refuza sa imi plateasca drepturile salariale plus o anumita suma ... (vezi toată discuția)