avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintat copilul mamei, ea poate iesi din tara cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintat copilul mamei, ea poate iesi din tara cu el fara acordul lui?

Buna seara,
As dori sa stiu daca, in urma pronuntarii unei sentinte de divort, este incredintat copilul mamei, aceasta poate sa iasa cu copilul din tara, mai precis sa se mute cu el in alta tara fara acordul tatalui?
In plus, am citit ca daca tatal nu isi respecta datoria stabilita prin sentinta, adica sa plateasca pensia alimentara, poate fi sanctionat destul de urat. Dar, daca ea nu respecta programul de vizitare, ce se intampla? Sau legea este facuta doar pentru a pedepsii tatii?
Buna ziua,
Intampin o mare problema, fosta mea sotie a plecat din tara cu copilul meu, copilul fiind incredintat ei prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, dar eu am drept la vizita a copilului prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, si nu imi acorda dreptul de a mi vedea copilul. M-am prezentat si executorul.....si tot nu mi a dat voie sa l vad...am depus plangere la Politie, si tot nu s-a intamplat nimic....Exista vreo solutie legala in acest caz?
Mai sus este precizat ca pot face o sesizare la Pasapoarte si la Consulatul unde se afla mama.....Este legala aceasta sesizare....sau exista vreo lege, ce imi permite acest drept...?

an a scris:

Buna ziua,
As dori sa stiu, in ce practica sau procedura se afla acest fragment ?
" Daca programul de vizitare in favoarea tatalui a fost stabilit la domiciliul minorului, atunci plecarea din tara este posibila indiferent de programul de vizitare stabilit, cu conditia de a comunica tatalui minorului domiciliul acestuia la care, daca doreste sa-si vada copilul, va trebui sa faca deplasari in strainatate sau sa solicite un alt program de vizitare instantei..." Si daca s-a folosit in instanta pana acum?


Va multumesc anticipat



Singura varianta viabila in cazul dvs. este sa obtineti un alt program de vizitare daca cel pe care il aveti conform hotararii judecatoresti nu mai poate fi respectat.
In acest fel veti putea obtine o hotarare care sa fie respectata sau in caz de nerespectare sa puteti sesiza cu succes organul de urmarire penala.

In opinia mea, sub aspect juridic mama minorului era cea care trebuia sa deschida acest proces dar...pentru ca conform legii este vorba de nerespectarea unei hotaresti fapta care este incriminata penal.Insa, organele de ancheta penala cam inchid ochii la astfel de probleme...
Pe de alta parte si durata unui proces de asemenea natura ar dura destul de mult si mama minorului nu ar fi avut probabil timp sa astepte pana la finalizarea procedurii judiciare.Procedura judiciara in acest caz poate dura si 2-3 ani...daca partile nu se vor intelege si se vor judeca...
Parerea mea este ca depunerea unei plangeri penale ar putea ajuta la incheierea unei intelegeri intrucat mama minorului in mod normal trebuie sa se conformeze hotararii judecatoresti care va da dreptul la vizita, pana in momentul in care se va pronunta o noua hotarare judecatoreasca care sa isi produca efectele...
Daca va angajati avocat aveti sanse mult mai mari de a rezolva mai repede problema decat daca veti merge singur sa faceti toate demersurile legale.Organul de ancheta penala ar trebui sa se implice si el, ceea ce nu prea face de obicei in astfel de cazuri, lucru realizabil doar daca avocatul dvs. va expune problema intr-un mod in care sa se inteleaga ca aveti si dvs. anumite drepturi care trebuie respectate...
In acest sens aveti o hotarare judecatoreasca...

avocat Claudiu Lascoschi
an a scris:

Buna ziua,
Intampin o mare problema, fosta mea sotie a plecat din tara cu copilul meu, copilul fiind incredintat ei prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, dar eu am drept la vizita a copilului prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, si nu imi acorda dreptul de a mi vedea copilul. M-am prezentat si executorul.....si tot nu mi a dat voie sa l vad...am depus plangere la Politie, si tot nu s-a intamplat nimic....Exista vreo solutie legala in acest caz?
Mai sus este precizat ca pot face o sesizare la Pasapoarte si la Consulatul unde se afla mama.....Este legala aceasta sesizare....sau exista vreo lege, ce imi permite acest drept...?


V-ati prezentat cu executorul in strainatate?
Pentru a se prezenta cu executorul in strainatate il va costa mult.
Drumul, etc...

Spre exemplu, daca ar fi vorba de Australia nu ar mai putea sa isi vada niciodata copilul pentru ca ar exista posibilitatea de a nu avea bani de avion...

Solutia juridica o constituie o noua hotarare judecatoreasca care sa corespunda situatiei de fapt actuale, hotarare judecatoreasca care sa fie respectata de mama minorului.

avocat Claudiu Lascoschi
Buna ziua,


Astazi am primit o confirmare prin posta de la judecatorie, aceasta confirmare este semnata de copilul meu de 14 ani. Eu am drept la vizita a acestui copil prin hotarare judecatoreasca...dar nu mi se acorda acest drept. Pentru ce se poate adresa un copil de 14 ani unui judecator, sau are voie sa i se adreseze, exista vreo lege care i da acest drept?

Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

De ce nu putem parasi tara daca tatal are program de vizita? cristinica11 cristinica11 Buna ziua, am vazut peste tot ideea ca daca ai decizie definitiva si irevocabila poti parasi tara. Daca insa tatal are drept de vizita, nu poti parasi ... (vezi toată discuția)
Acordul tatalui ana_bela ana_bela In cazul in care divortul a ramas definitiv si minorul a fost incredintat mamei, aceasta poate iesi din tara cu copilul fara acordul tatalui, de exemplu intr-o ... (vezi toată discuția)
Scoatere de minori din tara. dgxshpe dgxshpe Am urmatoarea problema . Am hotarare judecatoreasca prin care am dreptul la vizite al copilului dupa cum urmeaza: o data la 2 saptamani un weekend, 2 ... (vezi toată discuția)