Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație pentru creșterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație pentru creșterea copilului

Bună ziua! Am fost angajată din mai 2017 până în august 2018, dintre care am lucrat și cu jumătate de normă și cu normă întreagă la același loc de muncă. Am făcut 8 luni de pauză din probleme personale. Acum sunt din nou angajată și sunt însărcinată. Pot beneficia de indemnizație la copil ? Mă poate afecta cele 8 luni de pauză? Contează că am fost angajată și cu jumătate de normă?
Nu este problema, voi lucra încontinuare. Deci nu este problema acea pauză de 8 luni de zile și de cele 3 luni de zile cu jumătate de normă?

Ionut.ion a scris:

V-a trebui sa mai lucrati cam 4-5 luni pentru a beneficia de indemniza pentru CCC

Nu este.
Doar ca o sa aveti un venit, o baza de calcul mai mica pentru acele luni, datorita salariului...
Dar puteti lucra in continuare si acele luni sa nu intre in calcului perioadei necesare, cele 12 luni din ultimele 24 inainte de nasterea copilului.
Vă mulțumesc frumos ! O zi bună!

Ionut.ion a scris:

Nu este.
Doar ca o sa aveti un venit, o baza de calcul mai mica pentru acele luni, datorita salariului...
Dar puteti lucra in continuare si acele luni sa nu intre in calcului perioadei necesare, cele 12 luni din ultimele 24 inainte de nasterea copilului.

Cititi si OUG 96/2003-protectia maternitatii la locul de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, poate va v-a fi de ajutor.
Sarcina usoara
Cele 8 luni de zile in care nu ati realizat venituri nu se iau in considerare ...