avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1104 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație pentru creșterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație pentru creșterea copilului

Bună ziua! Am fost angajată din mai 2017 până în august 2018, dintre care am lucrat și cu jumătate de normă și cu normă întreagă la același loc de muncă. Am făcut 8 luni de pauză din probleme personale. Acum sunt din nou angajată și sunt însărcinată. Pot beneficia de indemnizație la copil ? Mă poate afecta cele 8 luni de pauză? Contează că am fost angajată și cu jumătate de normă?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:49, 9 Aprilie 2019
Nu este problema, voi lucra încontinuare. Deci nu este problema acea pauză de 8 luni de zile și de cele 3 luni de zile cu jumătate de normă?

Ionut.ion a scris:

V-a trebui sa mai lucrati cam 4-5 luni pentru a beneficia de indemniza pentru CCC

Nu este.
Doar ca o sa aveti un venit, o baza de calcul mai mica pentru acele luni, datorita salariului...
Dar puteti lucra in continuare si acele luni sa nu intre in calcului perioadei necesare, cele 12 luni din ultimele 24 inainte de nasterea copilului.
Vă mulțumesc frumos ! O zi bună!

Ionut.ion a scris:

Nu este.
Doar ca o sa aveti un venit, o baza de calcul mai mica pentru acele luni, datorita salariului...
Dar puteti lucra in continuare si acele luni sa nu intre in calcului perioadei necesare, cele 12 luni din ultimele 24 inainte de nasterea copilului.

Cititi si OUG 96/2003-protectia maternitatii la locul de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, poate va v-a fi de ajutor.
Sarcina usoara
Cele 8 luni de zile in care nu ati realizat venituri nu se iau in considerare ...

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil carsteaadriana carsteaadriana Buna ziua! As dori sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie: din septembrie 2012 pana in ianuarie 2014 am lucrat cu norma intreaga la o firma,am intrat in somaj ... (vezi toată discuția)
Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Th.elle Th.elle Buna ziua! Am nevoie de niste detalii mai concrete in legatura cu indemnziatia pentru cresterea copilului. Am lucrat pana la 1 septembrie 2018 fara pauze din ... (vezi toată discuția)