Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Restituire (parțială) taxe onorariu avocat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Restituire (parțială) taxe onorariu avocat

Am apelat la un avocat pentru un demers in instanță în cazul unui divorț cu copii minori. Am plătit încă de la început un onorariu de 3700 lei. La scurtă vreme după inițierea acțiunii în instanță, m-am împăcat cu soția. Serviciile primite au constatat doar in:
- 2 întâlniri cu avocatul;
- întocmirea și depunerea la Judecătorie a cererii de chemare în instanta și a cererii de anulare a acțiunii.
Astfel, am solicitat returnarea măcar parțiala a onorariului. Spre neplăcuta mea surpriză, pentru "munca" prestată mai sus, avocatul și-a oprit suma de 2700 de lei, amanandu-ma pe deasupra și o lună de zile pentru cei 1000 de lei de returnat.
Ce pot să fac pentru a-mi recupera o sumă rezonabilă din onorariul inițial?
Mulțumesc anticipat.
Nu am nevoie de anumite sfaturi și cu siguranță nu am nevoie de ironia dumneavoastră.