Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident de munca- dosar penal- chemat la audiere in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident de munca- dosar penal- chemat la audiere in calitate de martor

Buna ziua,
in data de 14.02.2016, in cadrul societatii unde lucrez a avut loc un accident de munca soldat cu accidentarea grava a unui muncitor. Acesta a ramas paralizat de la brau in jos si a iesit la pensie pe caz de boala. La momentul respectiv am dat declaratii la ITM si la Politie din pozitia de responsabil ssm in cadrul firmei. Acum, dupa 3 ani, am primit citatie sa ma prezint la Politie pentru audiere in calitate de martor. In tot acest timp nu s-a mai intamplat nimic, nicio audiere, nicio declaratie. Ce se intampla in continuare ? Ajunge dosarul in instanta ? Multumesc !
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ok....multumesc foarte mult !

Editat de moderator.
Nu este necesar sa citati mesajul anterior.
In plus incalcati regulamentul forumului.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna dimineata!
Din procesul verbal de cercetare a accidentului, intocmit de ITM, cine a iesit vinovat de producerea accidentului?
Buna dimineata, in procesul verbal de cercetare a evenimentului, avizat de catre ITM, la capitolul persoane responsabile de incalcarea prevederilor legale sunt trecute la pct. 1 ,, conducerea societatii prin administrator.....si numele administratorului si la pct. 2 ,, victima accidentului cercetat....si numele respectivului........
Evenimentul trebuia cercetat de ITM si avizat de Inspectia muncii, este un accident din care a rezultat invaliditate...
Atunci mergeti la Politie si discutati cu dumnealor.
Daca considerati ca nu decurge cum trebuie discutia...o puteti intrerupe si solicita un avocat...
Victima s-a constituit parte civila, adica solicita daune?
Ionut.ion, utilizator
Evenimentul s-a produs pe 14.02.2016.....acum 3 ani. Victima nu a facut plangere penala si nici nu s-a constituit parte civila.