avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident de munca- dosar penal- chemat la audiere in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident de munca- dosar penal- chemat la audiere in calitate de martor

Buna ziua,
in data de 14.02.2016, in cadrul societatii unde lucrez a avut loc un accident de munca soldat cu accidentarea grava a unui muncitor. Acesta a ramas paralizat de la brau in jos si a iesit la pensie pe caz de boala. La momentul respectiv am dat declaratii la ITM si la Politie din pozitia de responsabil ssm in cadrul firmei. Acum, dupa 3 ani, am primit citatie sa ma prezint la Politie pentru audiere in calitate de martor. In tot acest timp nu s-a mai intamplat nimic, nicio audiere, nicio declaratie. Ce se intampla in continuare ? Ajunge dosarul in instanta ? Multumesc !
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2019
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 09:15, 24 Aprilie 2019
Ok....multumesc foarte mult !

Editat de moderator.
Nu este necesar sa citati mesajul anterior.
In plus incalcati regulamentul forumului.
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2019
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna dimineata!
Din procesul verbal de cercetare a accidentului, intocmit de ITM, cine a iesit vinovat de producerea accidentului?
Buna dimineata, in procesul verbal de cercetare a evenimentului, avizat de catre ITM, la capitolul persoane responsabile de incalcarea prevederilor legale sunt trecute la pct. 1 ,, conducerea societatii prin administrator.....si numele administratorului si la pct. 2 ,, victima accidentului cercetat....si numele respectivului........
Evenimentul trebuia cercetat de ITM si avizat de Inspectia muncii, este un accident din care a rezultat invaliditate...
Atunci mergeti la Politie si discutati cu dumnealor.
Daca considerati ca nu decurge cum trebuie discutia...o puteti intrerupe si solicita un avocat...
Victima s-a constituit parte civila, adica solicita daune?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Aprilie 2019
Ionut.ion, utilizator
Evenimentul s-a produs pe 14.02.2016.....acum 3 ani. Victima nu a facut plangere penala si nici nu s-a constituit parte civila.

Alte discuții în legătură

Polițistul de caz nu a prezentat procurorului, de mai bine de un an, sesizările mele privind declarațiile false din dosar. ce pot să fac împotriva lui, cum e mai bine? soparla62 soparla62 La data de 07.08.2017 am depus la parchet o plangere penala privind falsul intelectual conform art.321 Ncp. Plangerea a fost trimisa la politie, politistul a ... (vezi toată discuția)
Schimbare declaratie fata de primul proces penal Diamandi Diamandi Sunt sotia reclamantului (martora) intr\'un proces penal cu doi samsari de masini. La primul penal au dat o declaratie. Acum, la al doilea penal, daca ... (vezi toată discuția)
Parcurs plangere penala razmar razmar Buna ziua, Doresc sa depun o plangere penala, insa am o nedumerire. Imi puteti spune va rog cine poate citi plangerea penala, in afara de organele de ... (vezi toată discuția)