Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am schimbat kit-ului de ambreiaj dar problemele au ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am schimbat kit-ului de ambreiaj dar problemele au reapărut după un an și jumătate. Service-ul oferă garanție doar pentru manoperă, pentru garanția pieselor cum mă sfătuiți să procedez?

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat la urmatoarea situatie: in octombrie 2017 am mers la un service auto cu probleme de ambreiaj la masina personala.
Cei de la service mi-au comandat si mi-au schimbat intreg kit-ul de ambreiaj,reparatia costandu-ma peste 2500 lei.

Acum,dupa 1 an si jumatate si 23000 km, au reaparut problemele-discul patineaza.
Am mers la acelasi service iar cei de acolo mi-au spus ca acorda garantie doar pentru manopera, iar pentru piese garantia o acorda cei de la firma care le aduce piese- dar ca sunt slabe sanse sa imi schimbe piesele defecte pentru ca vor invoca diverse motive ca sa nu o faca (ca s-a mers cu piciorul pe ambreiaj, etc)
Mentionez ca masina este folosita zilnic de sotie, care face naveta intr-o localitate apropiata, pe drum european.

Cei de la service mi-au zis sa le duc masina, sa demonteze si sa verifice piesele, urmand ca eu sa cumpar piese care trebuiesc inlocuite, iar apoi sa imi recuperez banii daca cei de la importatorul de piese imi acorda garantie).
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Manuela Rășină, administrator
Pana nu se desface sa se vada ce este acolo, nu se poate trage nicio concluzie. Ma indoiesc totusi, ca la 20000/30000 km sa se duca un disk prin uzura, indiferent de calitatea acestuia. La fel si pentru placa si rumentul de presiune. E bine totusi, ca atunci cand se intervine la masina, sa stati langa ea si sa vizualizati, toate componentele noi care se monteaza.
viorel55, utilizator
Dupa ce mecanicii vor da jos ambreiajul se poate constata f usor care e cauza, diferenta e mare intre un disc uzat si o utilizare defectuoasa. Puteti cere si o alta opinie De LA In alt mecanicii. Piesele in miscare cad repede doar daca sunt De o foarte proasta calitate