Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Denigrarea la o televiziune poate fi considerată ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Denigrarea la o televiziune poate fi considerată faptă penală?

Buna seara. Un prieten al meu se confrunta cu o problema delicata si va rog daca se poate sa ne ajutati cu luarea celei mai bune decizii:
Acesta a fost arestat preventiv pentru violenta in familie insa victima dupa o luna, a venit singura la politie si a declarat impacarea partilor si reintegrarea acestuia in domiciliul familial. Inclusiv a inceput sa il caute la penitenciar ( desi exista un ordin de protectie activ). In timpul asta aceasta a fost prezenta la un canal de stiri unde a zis ca v-a solicita azil intr-un centru al victimelor violentei in familie. Problema lui se leaga de urmatoarele: televiziunea a facut afirmatii de genul: "traia cu agresorul", "schingiuta de concubin", si alte expresii asemanatoare, fara a folosi nici macar cuvinde de ganul " suspect", " inculpat" " este banuit", " este cercetat". In plus i-au sustras poze de pe contul facebook fara acordul lui si le-au cenzurat doar cu o banda neagra pe ochi ( desi doua zile mai tarziu in al reportaj cu alt inculpat au ascuns total fata acestuia care era incatusat). Toate astea se incadreaza pe art 73-75 CC, 396 cod penal, si afirmatii calomnioase. Acum vine intrebarea de baza: ce a facut aceasta televiziune ( mai ales ca el nu va fi judecat si nici condamnat ) se poate transpune totul direct in arie penala? Va incerca sa ajunga la o intelegere amiabila cu ei insa daca nu se poate sa fie pregatit si de pasii ce ii va urma pentru a merge in instanta si bineinteles catre consiliul audiovizualului. Se vizeaza dezmintirea stirii si indreptarea in parte a prejudiciului creat prin atingerea dreptului la viata privata, afirmatii calomnioase si incitare la ura sau discriminare. Ca o nota pun ca eu cred justificat, ca victima are niste probleme medicale tinand cont ca dintre ei doi, ea m-am amenintat ( si nu doar o data) ca " unde imi stau picioarele, imi v-a sta capul" doar pt faptul ca eu si el, eram prieteni pe facebook, ne dadeam like-uri reciproc la poze si el mi-a urat la multi ani baiatului meu si eu am multumit civilizat fara a adauga vreun emoticon ( nu a existat nici un alt tip de relatie nici in viata reala, doar prieteni),
Manuela Rășină, administrator
Rezumat. Vom contacta un avocat si v-om lua masuri exact cum sunt ele. Mie una nu mi se leaga multe cu privire la dosar iar asta clar doar un avocat ne poate ajuta punctual. Totusi televiziunea a facut niste afirmatii in momentul de cercetare penala cand corect si conform legii era sa faca prezumtii. Si plus sunt curioasa cum v-or dovedi ca au avut acordul lui sa foloseasca pozele. Legea autovizualului e clara. Fara acord ei trebuie sa blureze imaginea atat cat sa blocheze identificarea 100% care iar nu au facut.