avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal să semnez un contract de munca în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal să semnez un contract de munca în engleză?

Buna ziua!

Este legal sa semnez un contract de munca in engleza?

Multumesc frumos pentru un raspuns urgent!
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: DMol , utilizator 13:25, 14 Iulie 2019
Codul Muncii
Art. 16
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii de catre salariat.
.......

Valabil pentru cetatenii romani incadrati cu contract individual de munca si care presteaza munca in Romania.

Legea 156/2000 privind protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate
art.12
(1) Pentru statele în care contractele individuale de muncă se încheie, potrivit legislației aplicabile în statul respectiv, în formă scrisă, agenții de plasare au obligația de a asigura încheierea acestora de către părți atât în limba statului în care se află stabilit sau își desfășoară activitatea angajatorul, cât și în limba română, înainte de plecarea salariatului din România.

(2) Pentru statele în care forma de angajare nu se realizează prin încheierea unui contract de muncă, agenții de plasare au obligația de a asigura comunicarea, către salariatul cetățean român, înainte de plecarea acestuia din România, a documentului echivalent contractului de muncă potrivit legislației statului de destinație, atât în limba română, cât și în limba statului în care se află stabilit sau își desfășoară activitatea angajatorul.
.....
Daca am semnat contractul in engleza, cum poate angajatorul sa actioneze impotriva mea?

Multumesc mult pentru un raspuns urgent!
Angajatorul este roman sau strain ?

Modul de actionare depinde de fapta savarsita de dvs.
Firma este straina.

Nu am facut nimic rau.

Avand in vedere abuzurile angajatorilor in general in Romania catre toti angajatii, vreau sa fiu sigura ca nu mi se poate intampla nimic rau.

Angajatorul=firma sau ce anume?


Multumesc pentru un raspuns urgent!
Oferta de angajare se semneaza in alta zi decat contractual de munca?

Multumesc pentru raspuns!

Alte discuții în legătură

Angajare straini violetaanna violetaanna Buna ziua dnu Tudor, Aveti idee,daca eu vreau sa angajez printr o firma de recrutare salariati straini ,eu ca si firma trebuie sa le fac contractul de ... (vezi toată discuția)
Cim in limba romana si engleza mirusaby mirusaby Buna ziua , este obligatoriu ca o societate cu sediul in romania si cu angajati romani sa aiba cim. in limba engleza si in limba romana? ( patronul este de ... (vezi toată discuția)
Semnarea contractului Bauer Bauer In cat timp se poate semna contractul individual de muncă, dupa ce a fost incheiat si inregistrat in registrul general de evidenta a salariatilor? (vezi toată discuția)