Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal să semnez un contract de munca în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal să semnez un contract de munca în engleză?

Buna ziua!

Este legal sa semnez un contract de munca in engleza?

Multumesc frumos pentru un raspuns urgent!
Manuela Rășină, administrator
Codul Muncii
Art. 16
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii de catre salariat.
.......

Valabil pentru cetatenii romani incadrati cu contract individual de munca si care presteaza munca in Romania.

Legea 156/2000 privind protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate
art.12
(1) Pentru statele în care contractele individuale de muncă se încheie, potrivit legislației aplicabile în statul respectiv, în formă scrisă, agenții de plasare au obligația de a asigura încheierea acestora de către părți atât în limba statului în care se află stabilit sau își desfășoară activitatea angajatorul, cât și în limba română, înainte de plecarea salariatului din România.

(2) Pentru statele în care forma de angajare nu se realizează prin încheierea unui contract de muncă, agenții de plasare au obligația de a asigura comunicarea, către salariatul cetățean român, înainte de plecarea acestuia din România, a documentului echivalent contractului de muncă potrivit legislației statului de destinație, atât în limba română, cât și în limba statului în care se află stabilit sau își desfășoară activitatea angajatorul.
.....
Daca am semnat contractul in engleza, cum poate angajatorul sa actioneze impotriva mea?

Multumesc mult pentru un raspuns urgent!
Angajatorul este roman sau strain ?

Modul de actionare depinde de fapta savarsita de dvs.
Firma este straina.

Nu am facut nimic rau.

Avand in vedere abuzurile angajatorilor in general in Romania catre toti angajatii, vreau sa fiu sigura ca nu mi se poate intampla nimic rau.

Angajatorul=firma sau ce anume?

Multumesc pentru un raspuns urgent!
Oferta de angajare se semneaza in alta zi decat contractual de munca?

Multumesc pentru raspuns!