Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Filmuleț în care mama pedepsește copilul până ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Filmuleț în care mama pedepsește copilul până când acesta plânge: îl pot folosi într-un eventual proces privind schimbarea domiciliului copilului?

Buna! detin o inregistrare facuta de mama copilului trimisa de dansa pe o retea de socializare in privat ( eu find tatal) in filmulet se vede cum il pedepseste pana cand acesta plange de mama focului.. eu sunt platitor de pensie alimentara am program de vizita stabilit de instanta pana acum nu am avut probleme cu vizita eu am o relatie foarte buna cu copilu (4 ani) ma iubeste si nu ar mai pleca de la mine abia il conving ca trebuie sa mearga inapoi la mama..nu vreau sa fac rau nimanui daar asa pt mine ce se intampla daca deschid un proces in aceasta privinta? se ia in considerare acest filmulet? ce sanse am? este deja o hotarare in favoarea mamei daca mama pe viitor nu isi va respecta programul de vizita pe care il am eu ce pot sa fac?
Manuela Rășină, administrator
Pentru problemele de vorbire ar trebui evaluat de către un logoped nicidecum de un psiholog.
Va înțeleg neliniștea, nu sunteți lângă copil, e normal sa va imaginați lucruri însă e bine sa aveți în vedere și aspectele pozitive. Luați copilul des chiar dacă nu este program de legături personale. Ori asta mie îmi spune ca mama nu îl abuzează, ca are încredere în relația ei cu copilul și mai ales ca îl pune pe acesta pe primul loc.
Dumneavoastră i-ați mulțumit pana acum pentru deschiderea pe care o are fata de dumneavoastră?
Copii plâng când sunt pedepsiți, ca nu vrei sa le dai desert în loc de prânz și când ii trimiți la culcare. Azi mami e rea ca pune limite însă mâine va fi tati rău când o face.
Încercați sa aveți și dumneavoastră mai multa deschidere fata de mama. Nu poate decât sa va ajute copilul și relația cu copilul.
încerc doar sa o intimidez cu asta

Deci, desi lucrurile merg ok, tot nu aveti liniste, parca v-ar tenta sa zgandariti lucrurile! Zau cati sunt care nu merita!
dansa e genul de om hain nu poti avea încredere

Ia sa vezi ce haina o fi cand va respecta strict sentinta si veti vedea copilul conform hotararii, poate chiar mai putin.

proastasatului a scris:

încerc doar sa o intimidez cu asta

Deci, desi lucrurile merg ok, tot nu aveti liniste, parca v-ar tenta sa zgandariti lucrurile! Zau cati sunt care nu merita!
dansa e genul de om hain nu poti avea încredere

Ia sa vezi ce haina o fi cand va respecta strict sentinta si veti vedea copilul conform hotararii, poate chiar mai putin.

Doamna/domnisoara..va scriu in cel mai sincer mod NU vreau sub nici o forma sa stric bunul mers al lucrurilor ca sa zic asa.. mar bate dumnezeu daca as face asta... daca treaba asta ar continua asa ca si pana acum as ramane recunoscator in primul rand mamei.. daaar sunt sigur ca lucrurile nu vor ramane asa pe viitorul nu foarte indepartat nu vreau ca eu sa fiu cel care arunca prima piatra.. toate informatiile pe care incerc sa le culeg de pe aici sunt pentru mine in cazul in care incepe razboiul..de ex mama copilului are dreptul sa calatoreasca in strainatate vrea sa plece cu copilu la plimbare in vizita o luna in vacanta e ok nui o tragedie dar ce te faci daca se gandeste ea sa ramana definitiv acolo? sa inscrie copilul la o alta gradinita? atunci eu ce fac? raman cu plata pensiei alimentare si cu pozele? si spunemi dumneata atunci unde e dreptatea?
doru 40, utilizator
Nu are cum sa rămână definitiv cu copilul în alta tara fără acordul dumneavoastră pentru ca o puteți acuza de răpire.
Și chiar dacă va cere acordul sa se mute eu zic sa îl dați și sa negociați un program mai mare cu copilul în vacante și informații și telefoane în timpul săptămânii.
Cum cu ce rămâneți? Cu faptul ca fiului dumneavoastră ii va fi mai bine iar binele lui e peste ce considerați dumneavoastră ca meritați sau nu.
Ca tata care a emigrat nu pot decât sa va zic ca regret ca nu am făcut-o mai devreme.
Nu puneți bețe în roate fostei soții. Încercați să lăsați într-un colt suferință personala și sa o sprijiniți pentru ca are nevoie de sprijin. Sau credeți ca e ușor sa pleci singura femeie tânără cu un copil în alta tara?
Gândiți-vă la copil. E el cel mai important sau sunteți dumneavoastră?

When a scris:

Nu are cum sa rămână definitiv cu copilul în alta tara fără acordul dumneavoastră pentru ca o puteți acuza de răpire.
Și chiar dacă va cere acordul sa se mute eu zic sa îl dați și sa negociați un program mai mare cu copilul în vacante și informații și telefoane în timpul săptămânii.
Cum cu ce rămâneți? Cu faptul ca fiului dumneavoastră ii va fi mai bine iar binele lui e peste ce considerați dumneavoastră ca meritați sau nu.
Ca tata care a emigrat nu pot decât sa va zic ca regret ca nu am făcut-o mai devreme.
Nu puneți bețe în roate fostei soții. Încercați să lăsați într-un colt suferință personala și sa o sprijiniți pentru ca are nevoie de sprijin. Sau credeți ca e ușor sa pleci singura femeie tânără cu un copil în alta tara?
Gândiți-vă la copil. E el cel mai important sau sunteți dumneavoastră?

e greu de asimilat ce ai scris... sti vorba aia fa rai din ce ai.. situatia noastra nui tocmai rea dpdv finaciar si conditii se poate trai si aici in Romanica noastra:) si nu vreau sa imi instraineze copilu sa plece doar ea daca chiar vrea si nici nui nevoie sa se intoarca.. nu cred ca e normal sa ramai cu pozele si sa platesti pensie alimentara ca un prost si ea sa distreaza pe dincolo cu concubinu...se pare ca legea asta e facuta ca tati desi are o sentinta definitiva sa nu aibe nici o valoare.. poti sa te stergi undeva cu ea ca oricum ar fi tot la mame la da tot dreptu citesc aici pe forum o gramada de cazuri la care nici executoru nu se baga sa iti apere amaratele de drepturi pe care le ai ca tata.. si atuci ne miram ca se intampla ce se intampla.....