Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema de uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema de uzucapiune

salut,
poate ma ajutati si pe mine cu niste idei/sfaturi in problema urmatoare.
Socrul meu are un teren de aprox 1000mp intravilan, dar are titlu de proprietate doar pe jumatate (succesiune). Pe cealalta jumatate exista o adeverinta de la primarie de prin 1960si ceva prin care are drept de folosinta (tatal socrului meu - decedat) asupra acelei parti de teren. Tot terenul este si a fost ingradit din 1960 si folosit neintrerupt de acesta. De asemenea in tot acest timp nu a fost revendicat de nimeni. Partea rea este ca pe aceasta parte de teren nu s-a platit impozit niciodata.
In acest caz este vorba de uzucapiune?. Exista vreo perioada de prescriptie? Care ar fi pasii de urmat in continuare?
la birou/serviciu din primarie trebuie sa ma duc?
La primaria municipiului nostru, te adresezi biroului agricol.