avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... o mica problema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

o mica problema

Daca angajatorul refuza la prezentarea demisiei sa-mi plateasca salariul ce as putea sa fac pt a intra in posesia lui?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:32, 26 Noiembrie 2009
Angel 2007 a scris:

I...................
Art. 78. - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu �in de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensa�ie de cel pu�in un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.

........................



In mesajul initial este vorba despre demisie si nu de incetarea c.i.m. pentru motive neimputabile salariatului.:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedierea in perioada de proba ralucyb ralucyb Buna ziua! Am si eu o nelamurire, am fost concediata in perioada de proba printr-o simpla notificare fara nici o justificare, intrebarea mea este nu trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Drepturile angajatului cata_stef cata_stef Buna as dori daca se poate sa primesc un raspuns la urmatoarea problema (o sa fiu mai explicit ca sa intelegeti despre ce e vorba) Sunt angajat la o firma ... (vezi toată discuția)
Demisie, plata salarii sfarghiuelena sfarghiuelena Buna seara.Daca primesc decizia de desfacere a contractului de munca pot sa nu o semnez pana cand nu isi achita drepturile salariale la zi. Va multumesc mult. (vezi toată discuția)