Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care e suma minimă pentru care se pot acționa în ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care e suma minimă pentru care se pot acționa în instanță datornicii la întreținere?

Bună ziua ,care este suma minima pentru care se poate actiona in instanță datornicii la întreținere?
Manuela Rășină, administrator
Nu suma datorata este importanta ci durata de la care trebuia sa fie efectuata plata.
Se poate deschide proces si pentru 600 lei.
Legiuitorul nu a dispus limita minima sau maxima de debit pentru care asociatia de proprietari sa demareze procedura recuperare in instanta de judecata
Concret dv intentionati un joc al nervilor
Daca intradevar doriti sa nu acumulati sume cu titlu de restanta ,puteti avansa la casieria asociatiei de proprietari o suma in avand din care lunar asociatia de proprietari sa acopere cotele lunare
Nu se justifica din "ambat" sa nu gasiti o varianta de plata cota lunara de intretinere,cunoscand faptul ca daca se ajunge in instanta veti vi obligat sa achitati pe langa suma de baza,
penalitati,cheltuieli de judecata,etc
Dar cu ambatul asociației de a nu permite unui membru sa plătească in cont cum rămâne ? Cum r posibil sa imi spună președintele ca prt câțiva Leone merita sa deschidă cont bancar? Ce e după el? Vreau sa plătesc folosind contul bancar
Sesizati organele de la primarie ca sa ia masuri.
Daca nu fac nimic puteti da in judecata asociatia si sa ii obligati sa deschida cont bancar.
Asociatia o sa va plateasca si cheltuielile cu avocatul.
Nu este dupa cum vrea presedintele ci dupa cum prevede legea...