avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care e suma minimă pentru care se pot acționa în ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care e suma minimă pentru care se pot acționa în instanță datornicii la întreținere?

Bună ziua ,care este suma minima pentru care se poate actiona in instanță datornicii la întreținere?
Ultima modificare: Duminică, 28 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:34, 26 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu suma datorata este importanta ci durata de la care trebuia sa fie efectuata plata.
Se poate deschide proces si pentru 600 lei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legiuitorul nu a dispus limita minima sau maxima de debit pentru care asociatia de proprietari sa demareze procedura recuperare in instanta de judecata
Concret dv intentionati un joc al nervilor
Daca intradevar doriti sa nu acumulati sume cu titlu de restanta ,puteti avansa la casieria asociatiei de proprietari o suma in avand din care lunar asociatia de proprietari sa acopere cotele lunare
Nu se justifica din "ambat" sa nu gasiti o varianta de plata cota lunara de intretinere,cunoscand faptul ca daca se ajunge in instanta veti vi obligat sa achitati pe langa suma de baza,
penalitati,cheltuieli de judecata,etc
Dar cu ambatul asociației de a nu permite unui membru sa plătească in cont cum rămâne ? Cum r posibil sa imi spună președintele ca prt câțiva Leone merita sa deschidă cont bancar? Ce e după el? Vreau sa plătesc folosind contul bancar
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sesizati organele de la primarie ca sa ia masuri.
Daca nu fac nimic puteti da in judecata asociatia si sa ii obligati sa deschida cont bancar.
Asociatia o sa va plateasca si cheltuielile cu avocatul.
Nu este dupa cum vrea presedintele ci dupa cum prevede legea...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua mă poate obliga asociația de proprietari sa dau bani ... Mantescu Mantescu Buna ziua mă poate obliga asociația de proprietari sa dau bani in sumă de 200 sau 300 lei pt a da in judecata anumiți proprietari care nu sânt cu ... (vezi toată discuția)
Ce se poate face legal daca un proprietar refuza sa creeze asociatie ... lenapawlo lenapawlo Ce se poate face legal daca un proprietar refuza sa creeze asociatie de proprietari fara temei? (vezi toată discuția)
Buna ziua!pe data de 30.03.2023 apăream cu 1300 de lei datorie ... Razvan1307 Razvan1307 Buna ziua!Pe data de 30.03.2023 apăream cu 1300 de lei datorie la intretinere, iar pe data de 31.03.2023 am achitat toata suma.Pe data de 21.04.2023 am primit ... (vezi toată discuția)