Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord asociatie pentru spatiu birou care functioneaza ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord asociatie pentru spatiu birou care functioneaza 24/7

Buna ziua,

Ma intereseaza sa deschid o afacere de tip inchiriere birouri / hub intr-un spatiu clasificat in acte ca spatiu birouri.

Spatiul este intr-un bloc care pentru inceput a fost construit ca pentru spatii comerciale, insa intre timp o parte dintre etaje s-au transformat in rezidential. La parter si ultimul etaj au ramas spatii comerciale.

Intrebarea mea este, avand in vedere ca spatiul este le ultimul etaj si sub stau rezidenti, iar eu vreau sa ofer acest serviciu 24/7, regulile asociatiei de liniste dupa ora 22:00 se vor aplica si pentru spatiul comercial?

Unde pot studia mai mutle depre acest aspect?

Multumesc,
Alin N.
Chunkee, utilizator
Pai nu pe noi trebuie sa ne intrebati... Dvs. ar trebui sa stiti cel mai bine.
Ziceti ca proprietatea dvs. este la ultimul etaj - adica, cat de ultimul, pentru ca si acest aspect este important.
Daca in CF spatiul figureaza ca spatiu comercial, o afacere de tip inchiriere birouri / hub, ar fi ce-a mai nimerit sa continuati in aceeasi "linie" . Nu tu zgomot, nu probleme de alta natura, asa ca dati-ii bataie!
Ca cineva are si spatii de locuinta, nu cred ca i-ati incurca cu ceva, daca si clientii dvs. sunt oameni civilizati. Mai mult, dvs. puteti mentiona in contractul de inchiriere, aspectul ca in "zona" sunt locuinte.
Este o parere personala, dar cred ca ar trebui sa va intelegeti si cu vecinii dvs. Banuiesc ca nu sunteti constituiti in asociatie de proprietari, caz in care trebuie sa luati un acord al acesteia.
Succes!
Multumesc pentru raspuns, intr-adevar voi ccauta mai bine in acte. Cu asociatia sunt in relatii bune si voi incerca sa reduc riscul de a deranja vecinii prin folosirea unor materiale fonoizolatoare.

Multumesc!