avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare

La semnarea contractului de vanzare cumparare a unui apartament ipotecat extrasul din xartea funciara trebuie sa fie fara obligatii. Mentionez ca am semnat un precontract si vanzatorul a scos de la banca acordul de vanzare. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Lumiz , utilizator 00:28, 27 Septembrie 2019
In acord trebuie sa se specifice ca banca va radia singura obligatia din cartea funciara odata ce ajung banii in contul vanzatorului? Si daca acest acord dat de banca se vede in extrasul de cartea funciara
Ultima modificare: Joi, 26 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Acordul este dat sub forma declarației notariale.
Cu declarația respectiva, vânzătorul se duce personal la Cartea Funciară și solicita radierea.
In urma radierii, în extrasul de carte funciară, rubrica "sarcini" nu va mai apărea nimic.
Intwleg dar la momentul semnarii contractului de v c vanzatorul peezinta decat acordul bancii de a vinde apartamentul unei anumite persoane. Adica la moment ipoteca nu este achirata. Banii de la vanzarea apartamentulyi vor merge in cont din care banxa isi retrage ipoteca. Intewbarea este daca peocedura aceasta este ok? Adica la ziua vanzarii peactic apartameentul este ipotecat
Sa inteleg ca la semnarea contractului de v c extrasul din cartea funciara trebuie sa fie fara obligatii cu toate ca ipoteca nu a fost achitata inca?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau să cumpăr un apartament care este ipotecat. care este procedura sigură pentru mine? mariana58 mariana58 Buna ziua Doresc sa cumpar un apartament ,pretul la care ne-am inteles este de 51000 euro.....din pacate am aflat ca apartamentul este ipotecat pt suma de ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unui apartament prin programul prima casa care are ipoteca de rang i ContSters74807 ContSters74807 Buna ziua, am o problema si as dori sa stiu daca ma puteti ajuta. In decembrie 2007 am incheiat un precontract pentru cumpararea unui apartament care are ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament ipotecat marina19571954 marina19571954 Buna ziua, In curand urmeaza sa cumpar un apartament ipotecat. Proprietarul mi-a propus sa incheiem initial o promisiune de vanzare-cumparare prin care dau ... (vezi toată discuția)