Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am dat două declarații de martor în urma unui ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am dat două declarații de martor în urma unui accident de muncă soldat cu invaliditate. Acum sunt chemat pentru a mi se aduce la cunoștină schimbarea încadrării juridice, ce înseamnă asta?

Buna ziua,
in urma unui accident de munca cu invaliditate care a avut loc in 14.02.2016 am fost chemat la politie de doua ori unde am dat declaratie in calitate de martor. Acum m-au sunat si mi-au spus sa ma prezint la ei pentru a mi se aduce la cunostinta schimbarea incadrarii juridice. Ce inseamna asta ? Voi fi pus sub acuzare si voi merge la proces in instanta.....sau depinde de hotararea procurorului de caz ? Nu exista si prescrierea faptelor ? de la accident sunt 3 ani si 8 luni.....
Multumesc, cu respect !
Manuela Rășină, administrator
Nu trebuie sa va dovediti dvs. nevinovatia. Procurorul trebuie sa prezinte probe certe pe care un judecator le analizeaza si acesta este singurul in masura sa stabileasca vinovatii.
Daca nu ati fost instiintat in scris de lucrarea respectiva, de numarul de operatori, data de executie, etc... si in rest santierul era corect organizat/balizat conform normelor SIPP nu aveti de ce sa va faceti sange rau.