Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Concediu de risc maternal

Bună ziua!
Sunt însărcinată în săptămâna a 12-a, iar în urma unor probleme medicale, medicul specialist a constatat că prezint amenințare de avort. Am notificat angajatorul în scris despre starea mea de gravitate, înmânându-i și scrisoarea medicală de la medicul specialist. Menționez faptul că, lucrez la un magazin de haine ca sales advisor, stând doar în picioare. Medicul de la medicina muncii a anunțat directorul de magazin că refuză să-mi accepte concediu de risc maternal, starea mea se sănătate nefiind pusă în pericol. Întrebarea mea este dacă este legală decizia acestuia, având în vedere că, prezint amenințare de avort, medicul specialist recomandându-mi repaus fizic total?
Vă mulțumesc pentru timpul acordat!
O zi frumoasă!
Medicul specialist de medicina muncii nu are astfel de competente legale. Legal acesta doar avizeaza certificatele de concediu de risc maternal emise de catre medicul de familie sau medicul ginecolog, in sensul ca le inregistreaza in dosarul medical al lucratoarei.