avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire domiciliu copil sugar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire domiciliu copil sugar

Bună ziua! Sunt în proces de divorț. În timpul căsătoriei, a rezultat o fetita care acum "face obiectul" unei dispute. Viitorul fost soț cere domiciliu alternativ, 2 săptămâni pe luna, în condițiile în care fetita are 1 an. Trebuie sa mentionez ca eu am ales sa părăsesc localitatea din cauza agresiunilor repetate la care eram supusa, în prezent locuind cu fata la 300 de km distanta de el, la părinții mei. Întrebarea mea este în ce măsură va avea el câștig de situație date fiind vârsta și sexul copilului, faptul ca este sugar, atașamentul fata de mine și de părinții mei, situația mea financiara stabila? Consider ca dreptul la vizita și posibilitatea de a merge în vacante, când va fi mai mare, sunt suficiente.
Cel mai recent răspuns: Gina311 , utilizator 16:26, 30 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
D-nă, ceea ce scrieţi aici e foarte grav.Puteţi dovedi că tatăl e consumator de etnobotanice? Sau dacă e alcoolic? Dvs. aţi alăptat încă fetiţa când el a luat-o de la dvs.? Specialiştii recomandă alăptarea cât mai mult timp, este foarte importantă pentru imunitatea copilului, chiar dacă s-a trecut deja la diversificarea alimentaţiei.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Văd ca sfaturile primite pana acum sunt contradictorii!
Dvs puteți obține custodia exclusiva chiar și provizorie a minorului! Dacă puteți dovedi consumul de etnobotanice!
Iar sfaturile pe care vi le am dat - nu sunt contrare legii, ci sunt chiar in conformitate cu interesul superior al copilului!
Nimic nu l împiedica pe tata sa solicite program de vizitare minor!
O alaptez în continuare. Am atașat la dosar chiar o recomandare de la un specialit în alaptare. Plus toate răspunsurile oficiale din partea autorităților. Și nu mă voi opri aici. Este fff grav ce se întâmplă în România cu golurile din legislație și inerția ori incompetenta autorităților.

Martonze a scris:

D-nă, ceea ce scrieţi aici e foarte grav.Puteţi dovedi că tatăl e consumator de etnobotanice? Sau dacă e alcoolic? Dvs. aţi alăptat încă fetiţa când el a luat-o de la dvs.? Specialiştii recomandă alăptarea cât mai mult timp, este foarte importantă pentru imunitatea copilului, chiar dacă s-a trecut deja la diversificarea alimentaţiei.

D-nă avocat, pe custodie exclusivă vreau sa merg. Ordinul de protecție ma ajuta... Ar mai fi consumul de etnobotanice. Nu știu cum as putea cere sa facă niște analize la sânge. În afara de niște marturii scrise, ma refer la mesaje, conversații, nu știu cum as putea dovedi... Doar prin analize, dar nu probe biologice. Oricum, va mulțumesc pt răspunsuri și sunt recunoscătoare tuturor celor care și-au spus părerile.

avocatmaria a scris:

Văd ca sfaturile primite pana acum sunt contradictorii!
Dvs puteți obține custodia exclusiva chiar și provizorie a minorului! Dacă puteți dovedi consumul de etnobotanice!
Iar sfaturile pe care vi le am dat - nu sunt contrare legii, ci sunt chiar in conformitate cu interesul superior al copilului!
Nimic nu l împiedica pe tata sa solicite program de vizitare minor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, am și eu următoarea situație : în prezent am ... Cristi49 Cristi49 Bună ziua, Am și eu următoarea situație : în prezent am depus o ordonanță prezidențială pentru stabilirea programului de vizita pentru copilul meu ... (vezi toată discuția)
Program vizita bebelus 9 luni cris999 cris999 Ma aflu in proces de divort cu sotul meu, actiune de divort intentata de acesta. Am fost nevoita sa ma mut la parintii mei, deoarece acesta nu ne-a primit la ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea hotararii judecatoresti Alin_dany80 Alin_dany80 Buna ziua sant in divorț cu sotia nu imi permite sa imi vad copilul am dat-o in judecata cu ordonanța prezidențială și am avut câștig de cauză ... (vezi toată discuția)