Forum Discuţii juridice Executare silită Executorul de la ce dată se face poprirea.
Discuție deschisă în Executare silită

Executorul de la ce dată se face poprirea.

Bună dimineața !
Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns cu privire la următoarea problrma:
- salariații au câștigat niște drepturi salariale, la un proces cu angajatorul
Salariații vor să oblige pe angajator ca plata sa se faca în funcție de data 24.04.2019 cand hotărârea a devenit executorie de drept....

Se poate ca executorul să facă acest lucru ?

Directorul instituției vrea să execute de bună voie hotărârea judecătorească, dar așa cum vrea el...

Dacă directorul va pune în executare hotărârea,
dar o face greșit,
salariații vor mai putea să ceară executarea silită ?

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns

Directorul a emis astăzi Decizie de punere în executare de bună voie a hotărârii judecătorești, dar în varianta lui, greșită. Directorul a spus că altfel salariații nu vor primi nimic.
Ce să facă salariații ?
Să semneze de primire a Deciziei și să primească banii ? și apoi să meargă la un executor ca să îl execute silit pe angajator?
Dacă vor semna Decizia și dacă vor primi banii - acest lucru ar însemna că sunt de acord cu executarea greșită și nu mai pot să ceară executarea silită ?
oanaportar, utilizator
Daca e " decizie", de ca ar semna-o si angajatii ?
decizia, apartine directorului, Angajatii sa ia banii si sa apeleze la executor pt diferenta.
S-a primit ieri la sfârșitul programului de lucru
Încheierea de ședință - pentru lămurire hotarăre.

În Încheiere, judecătorul a spus că hotărârea dată este clară,

- că nu mai trebuie lămurită,
judecătorul consideră că nu se impun lămuriri
cu privire la înțelesul, întinderea sau aplicarea dispozitivului hotărârii,
pentru că acesta prevede în mod clar drepturile bănești
ce trebuie acordate de angajator,
respectiv a sporului solicitat
să se acorde în procent de 15% din salariul de bază,
începând cu data de 01.01.2019.

- că hotărârea a fost dată așa cum s-a cerut,
fără ca obiect al dezbaterilor să fi fost
și care este salariul de bază la care se aplică sporul,
adică la salariul /12.2019 sau la salariul /01.2019

- că dispozitivul hotărârii este clar,
nefiind posibile mai multe interpretări

S-a mai spus că Cererea de lămurire privește punerea în executare a hotărârii,
iar instanța nu are nicio competență de verificare
dacă nu este sesizată în cadrul procesului corespunzător,
respectiv al contestației împotriva Deciziei emise de angajator
pentru acordarea sporului,
în măsura în care aceasta nu respectă dispozițiile legale incidente.

Salariații su spus că, în cazul lor
- se aplică art.7 din HG nr.569 /2017:
sunt incidente prevederile art.7 din H.G. nr.569 /2017
pentru aprobarea Regulamentului privind stabilirea locurilor de muncă,
a categoriilor de personal, mărimea concretă a sporului pentru condiții de muncă,
precum și condițiile de acordare a acestuia
pentru familia ocupațională de funcții bugetare "Administrație" din administrația publică locală din 04.08.2017
Art.7 Cuantumul sporului se stabilește prin aplicarea cotei procentuale
asupra salariului de bază în luna respectivă,

corespunzător timpului efectiv lucrat la locurile de muncă
prevăzute la art.2 alin.(1), potrivit anexei la prezentul regulament.

adică sporul se aplică la salariul /01.2019,
pentru că sporul se acordă începând cu 01.01.2019
și nu la salariul /12.2019 - cum greșit spune directorul ...

Poate de aceea a spus și judecătorul că hotărârea este clară
și că nu mai trebuie lămurită,
pentru că este Lege cum trebuie să se aplice / să se execute hotărârea /sporul ?

Acest lucru înseamnă că salariații vor trebui să facă o Contestație
împotriva Deciziei de punere în aplicare a hotărârii ?
Sunt niște reguli de respectat pentru Contestație ?

oanaportar, utilizator
adică sporul se aplică la salariul /01.2019,
pentru că sporul se acordă începând cu 01.01.2019

si ce e neclar?
Directorul spune că nu este clar
ce salariu se va lua în calcul
când se aplică sporul de 15 %.

Zăpăcit este și de către colegul meu de la Resurse Umane și de către contabilul șef
care spun și au scris un Referat
în care se spune că:
- sporul să se calculeze la salariul /12.2018,
și nu la salariul /01.2019,
ținându-se cont de Art. 34 alin.2 din OUG nr.114 /2018:
(2) Începând cu 1 ianuarie 2019, cuantumul sporurilor,...
care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice,
se menţine cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2018,
în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi
îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

Ori, eu consider că în cazul de față
- sunt incidente prevederile art.7 din H.G. nr.569 /2017
și că
nu se aplică Art. 34 alin.2 din OUG nr.114 /2018
pentru că:
- salariații în cauză nu au avut spor /12.2018
și nici în perioada 01.06.2018 - 31.12.2018,
ca să se poată spune că
se ține cont de dreptul salarial /salariul avut în luna 12.2018
- este un drept nou salarial

consider că se aplică Art. 34 alin.2 din OUG nr.114 /2018
doar în cazul în care
salariații ar fi avut spor /12.2018,
adică ar fi desfășurat activitatea în aceleaşi condiţii.
Ori, cum salariații nu au avut spor /12.2018,
salariații nu au desfășurat activitatea în aceleaşi condiţii.

Și odată ce judecătorul a dat spor începând cu 01.01.2019,
nu are cum să se ia un salariu din urmă
la care să se calculeze sporul ...
pentru că sporul nu se poate aplica la un salariu din urmă,
adică Legea civilă interzice să se aplice în mod retroactiv .....

oanaportar, utilizator