avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna !
Am si eu o problema .Tatal copilului meu este in America .Am divortat de comun acord in 2004 .Copilul mi s-a incredintat mie , insa dupa divort ne-am impacat insa nu ne-am mai recasatorit.El a plecat din tara cu contract de munca in 2005 pe 6 aluni dupa care s-a reintors pentru 4 aluni.A plecat din nou pe 8 luni dupa care a ramas acolo iar eu l-am asteptat 3 ani. In toti acesti ani cat eu l -am a steptat a trimis bani pt chirie si tot ce era de platit insa eu am insistat sa vina acasa el nu a vrut nici in ruptul capului.Am hotarat sa ma angajez pt ca in 4 ani de asteptare eu am stat acasa.m-am angajat acum un an si cateva luni .Pretinde si pretindea ca este acolo la negru dupa ce i-a expirat contractul si ca sa ii cer orice numai sa vina acasa sa nu ii cer.Nu am mai cerut nimc mi-am vazut de copil si de serviciu , chiar mi-am refacut viata .
La cateva luni sau mai bine zis in aprilie el a venit cu o oferta : sa ma ajute sa iau un apartament pe care oricum cu sotul actual intentionam sa il luam in rate bineinteles .
Fostul sot imi propunea sa platesca el tot apartamentul sa imi faca acte cum ca nu ma va scoate din casa 15 ani iar eu nu am fost deacord am 33 de ani si nu imi convenea sa ajung pe strada dupa 15 ani.Apoi s-a oferit sa imi dea 400 mil iar restul i-am luat noi din banca insa ca eu sa nu pretind apoi pensie alimentara ca ne va ajuta cat si cand o sa poata.Ajutatul insa viine si nu vine trebuie sa ma rog sa imi trimita la copil 100 dolari pt ca nu ma descurc avem 2 salarii rate si in plus platesc si bona sa pot muncii.Eu nu am nici un act ca nu mai pretind pensie pentru copil si insist mereu cu rugaminti sa ma ajute sau sa gasesca o cale sa ma inteleaga pt ca eu nu imi educ copilul cand pot si cum pot eu trebuie sa il cresc si sa il educ.
Stiu ca as putea sa il dau in judecata insa nu vreau sa ii fac rau daca este la negru poate ca ar fii cautat si ar trebuii sa vina acasa .Ce nu imi explic este ca nu stiu cum este la negru el este sofer pe tir de 4 ani ,are card si banii ii intra pe card, si-a luat masina in rate, si acum de curand imi cere sa ii trimit certificatul de nastere tradus si legalizat nu am intrebat la ce ii trebuie.Sentinta lui de div este la mine buletinul din romania este expirat. Nu ii cer mult pt el care singur spune ca 100 de dolari nu il afecteaza doar ca m-a ajutat destul. Ajutati-ma va rog ce as putea sa fac si cum?
multumesc
inca o intrebare > Fostul sot poate sa ma ameninte ca imi ea copilul in cazul in care el ar avea o situatie mai buna? desii la mine nu ii lipseste nimic . in plus nu ne-am luptat pt el pt copil , a fost deacord sa mi-l lase mie ,Iar bunuri nu am avut de impartit am stat in chirie si dupa divort .
Sansele sunt infime, nici nu merita amintite decat in caz ca va abuzati copilul. Altfel, ca unul castiga bani mai multi... e o prostie de care instanta nu tine cont, e discriminare pe temei de castig financiar.
:offtopic: Va rog sa nu mai redactati mesaje consecutive.
Mesajele care incarca inutil cu citate topicul vor fi sterse. Este si in interesul userului ca topicul sa ramana cat mai curat si usor de parcurs, asa incat cat mai multe persoane sa-l parcurga rapid si sa-i raspunda. Ca sa evitati mesajele consecutive, puteti folosi functia de editare, completand astfel ultimul mesaj.
Multumesc pentru intelegere.
daca ii trebuie certificatul lui de nastere probabil isi face actele.
are sanse foarte minime sa va ia copilul, trebuie sa probeze ca e abuzat, maltratat copilul la Dvs. ...

Din punct de vedere legal, in anii de dupa divort dv. ati fost si sunteti despartiti, iar el v-a trimis bani cu mult mai mult decat a fost obligat.
De ce va mai intereseaza la ce ii trebuie certificatul lui de nastere acolo? Este oare asa de greu sa-l puneti intr-un plic si sa il expediati? In plus, este un act pe care dv nu aveti nici un drept sa il tineti. Pentru un om care v-a trimis bani de chirie si celelalte cheltuieli (dupa cum singura afirmati intr-un post anterior) timp de trei ani dupa perioada divotrului, practic v-a intretinut si pe dv. nu numai pe copil, macar atata lucru puteti face.
Mai mult decat atat, tot acest om va mai da in acest an 400 milioane pentru a va cumpara o locuinta. Din punct de vedere moral, nu este mai mult decat suficient ce a facut pentru dv pana acum? De ce nu calculati cat trebuia sa primiti ca pensie alimentara pana acum si cat ati incasat cu adevarat?
Faptul ca v-ati refacut viata si impreuna cu sotul actual nu va descurcati cu ratele este strict problema dumneavoastra de cuplu. Cum ar fi fost daca v-ar fi platit cate 160 lei lunar cat prevede hotararea si nu v-ar mai fi dat acel "ajutor" pentru a va cumpara apartamentul pe care il detineti cu actualul sot?
Unde au disparut corectitudinea, cinstea si omenia din oameni? Mai lasati omul sa respire caci se pare ca v-a platiti cu varf si indesat pana acum.
DA vad ca nu intelegeti dvs ca de fapt eu nu i-am cerut banii cei 400 mil, nu mi-a trimis bani sa ma intretina doar ca a vrut sa stau acasa sa ma minta incontinuu ca se va reintoarce si eu cuminte o sa il astept in speranta ca ne vom recasatorii ...cu actualul sot oricum imi luam casa deci nu era vb sa il fii obligat eu invreun fel sa imi ea casa .Am divortat sa poata merge el acolo si eu chiar l-am crezut ca se va reintoarce asa ca stimata doamana daca voiati sa imi raspundeti la intrebare imi raspundeati strict la intrebarile mele nu la ce nu am intrebat doarece eu nu am zis ca nu ii trimit certificatul lui de nastere care cu buna credinta el le-a lasatt la mine nu le-am furat ,pt ca locuiam impreuna ....eu ma gandeam la copil si daca poate sa mi-l ia atata tot insa stimata Doamna sunt chestii la care imi dati un raspuns fara sa va intreb si imi dati imipresia ca ma judecati, nicidecum un om care sa apere .Puteati sa imi ziceti strict daca am dreptul sa cer pensia alimentara desii eu am spus ca nu as vrea sa ii fac vreun rau , insa se pare ca dvs aveti impresia ca eu am ceva daca omul isi face acte ceia ce nu am spus nici o clipa . DE la ce ma intereseaza pe mine pana la a-mi calcula o doamna ce si cat am primi,t nu ca nu as fii primit dar intrebarea mea era alta de fapt .
Nu l-am strans la usa sa imi dea bani poate so fii simtit vinovat insa eu i-amz is clar si eu am luat 600 mil din banca asta nu inseamna ca nu mai am grija de copil nu ii ofer tot ce pot ,daca ar fii dupa cum ganditi dvs stimata doamna ar trbuii ca un parinte daca reuseste sa ii dea la copil o perina si un acoperis este gata mare major si asa mai departe .

Alte discuții în legătură

Buna seara... L.Sorina L.Sorina nu stiu cum sa fac sa primesc raspunsuri pe care nu le stiu in legatura cu dreptul copilului care imi este incredintat spre crestere si educare dar tatal este ... (vezi toată discuția)
Decadere din drepturi parintesti crystyna80 crystyna80 Sora mea are un copil de 10 ani,iar tatal biologic nu se ntereseaza de el si nu plateste pensie alimentara(nici nu a platit).sora mea s-a casatorit si doreste ... (vezi toată discuția)
Mostenire, divort, copil minor mihaelamihaelamihaela mihaelamihaelamihaela Recasatorita de 4ani, cu copil 3ani, locuim impreuna in apartamentul soacrei actuale cu ceilalti 2 copii (din casatoria mea anterioara si ramasa vaduva timp de ... (vezi toată discuția)