Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Cat costa partajul la notar in Germania.
pojogaana, utilizator
Nu vad sa fie competent un notar german. Veniti in tara si negociati si faceti partajul.
Puteti face partaj cu acordul bancii, ceea ce inseamna ca toata lumea va sti cum ati impartit bunurile si va recunoaste asta. Mai puteti face partaj partial fara acordul bancii, ceea ce inseamna ca impartirea bunului nu va fi recunoscuta de banca. Cand spun bun ma refer la credit, caci apartamentul nu stiu daca e permis a fi impartit astfel, depinde de contractul de garantie imobiliara.
Cea mai usoara metoda de partaj a creditului este refinantarea pe unul dintre fostii soti, apoi impartirea imobilului sau atribuirea lui. Scoateti banca din ecuatie mai usor asa.
Sunt mai multe metode, depinde de locuinta, situatie financiara, ce va doriti etc. De aceea ar fi bine sa consultati un avocat si sa nu cheltuiti in instanta apoi, sa mergeti spre o intelegere cu celalalt sot.
Liliana Gradinaru, Avocat
Inseamna ca atat timp cat imobilul este ipotecat, dvs nu aveti nicio putere de decizie asupra apartamentului, fara ca banca sa va dea voie.
Trebuie sa anuntati ca doriti sa divortati si sa faceti partaj, iar sotul trebuie sa indeplineasca toate conditiile pentru a continua singur creditul.
Multumesc frumos pentru raspuns. O zi bna va doresc.

Bună seara. V as mai ruga frumos sa mi spuneti care ar fi suma aproximativa pe care ar trebui sa o primesc de la fostul sot. Apartamentul costa pe piata aproximativ 100-110 mii euro si mai avem de achitat 30 mii euro. Este obligat sa ma despagubeasca la pretul pietei ? Multumesc frumos.
gi-jane2, moderator
cca 35000. Ar trebui sa negociati cu sotul.
Multumesc frumos. Nu se poate negocia cu el. Daca exista o modalitate de a obtine el mai mult o va face De aceea am intrebat.

gi-jane2, moderator