Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Cat costa partajul la notar in Germania.
pojogaana, utilizator
daca va intelegeti, puteti face partajul la notar, daca nu, va trebui sa va adresati instantei si va dura si va costa.
Stiu. Multumesc frumos.

gi-jane2, moderator
Intai noi nu avem cum sti cat trebuie sa primiti. Trebuie sa primiti exact atat cat ati contribuit la plata sau cat va intelegeti la negociere sau cat aveti dovezi sa convingeti o instanta. Orice varianta din acestea este legala.
Al doilea, proprietatea este a dv. si a sotului, independent de ipoteca bancii. Puteti promite sa vindeti chiar cu ipoteca, puteti refinanta la alta banca, ambele fara acordul creditoarei actuale (sub rezerva altor interdictii in contractul de ipoteca).
Mai mult, in functie de contractul de garantie, exista posibilitatea de a partaja in instanta atat imobilul cat si creditul fara acordul bancii. Este discutabil daca o interdictie de instrainare fara acordul bancii echivaleaza cu o conventie de a nu partaja bunul... instantele dispun partajarea bunurilor. Doar ca in instanta trebuie chemata si banca, atat.

Va sfatuiesc sa mergeti la un avocat, sa discutati cu el, sa intelegeti situatia, variantele, cat mai multe, fiecare cu efectele si riscurile sale, costurile sale, timpii sai... si apoi sa luati o decizie. Informata.
Liliana Gradinaru, Avocat
Va multumesc din suflet. El zice la notar 50-50, dar cand l am intrebat din ce valoare 50 la suta a spus un pret al apartamentului cu 20.000 euro mai mic. Nu pot accepta, de aceea am vrut sa stiu el impreuna cu banca poate face ceva pentru a stabili un pret mult subt valoarea lui. Va multumesc inc o data, va doresc o seara placuta si o sa va urmez sfatul de a contacta un avocat.

gi-jane2, moderator