avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociație Non-profit.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociație Non-profit.

Bună ziua ,
Mi-a spus cineva că într-o Asociație Non-profit as avea nevoie de cenzor , adunare generală.
Am si eu cateva intrebari :
1. Exista nevoie de o adunare generală.
2. Exista nevoie de a avea cenzor ?
3. Exista vreo ploblema daca preiau de pe net ( adeziune pentru membrii și să șterg anumite puncte sau sa adaug ceea ce doresc )
4. Statutul pot sa adaug la ce perioada, anumite subiecte in el ?
Vă mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 22:31, 2 Decembrie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Vă mulțumesc, eu am un avocat care se ocupă de înființarea Asociației mele , dar am văzut si mai multe chestii pe net despre care dansul nu mi-a spus si de aceea am pus întrebările cu statutul e.t.c

CABINET AVOCAT ALFRED TAPLIUC a scris:

Exista un cadru legal respectiv OUG 26/2000 privind asociatiile sau fundatiile, care reglementeaza modalitatea in care se poate infiinta o asociatie si ce trebuie sa contina actul de infiintare respectiv statut.
Recomandat ar fi sa consultati un avocat intrucat actele de infiintare necesita o anumita forma iar in functie de patrimoniu constituit necesita a fi intocmit fie in forma autentica la notar fie atestat de avocat.

Ultima modificare: Vineri, 15 Noiembrie 2019
Adryan.D, utilizator
Doua intrebari daca se mai poate.
1. O Asociatie Non-Profit , poate avea doua sau mai multe sedii in orase diferite ?
2. Exista posibilitatea sau lege , ca o Asociatie sa ceara la Primarie ( Consiliu Local ) un spatiu ca si donatie ?
~ Conținut șters la cerere ~
Dar acest lucru banuiesc ca se poate face si pe parcursul timpului , dau un exemplu :
Sediu "" mama "" sa fie in Braila si peste 4-5 lunii sa deschid si-n alt oras.

Alte discuții în legătură

Asociatie fara scop lucrativ oti oti Are cineva un model de statut de Asociatie sportiva ? Din O 26/2000 inteleg daca doar membrii asociati pot hotara in AGA si nu toti membrii asociatiei ... (vezi toată discuția)
Ong- sediu secundar la infiintare, cenzor elena-10 elena-10 Un ONG se infiinteaza cu sediu social in alta locatie decat cea in care se vor desfasura activitatile propriu-zise. Intrebari. Se mentioneaza sediul ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca pt conducere noua? Gigeltavalitu Gigeltavalitu Buna ziua, Situatia este urmatoarea: In iunie , in AG(reconvocata, din lipsa de cvorum, la reconvocare s-au prezentat 10 proprietari din 44) , s-a ales ... (vezi toată discuția)