Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare HCL S4 24/2019
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare HCL S4 24/2019

Rog un sfat.
Speta: Ieri am primit o amenda prin posta de la politia locala S4. Amenda parcare in baza HCL S4 24/2019. PV de contraventie este pe numele meu, ca si proprietar nu al sotiei care a folosit/foloseste si a parcat masina neregulamentar. Practic am luat amenda pe proprietate! :) Nu mentioneaza PV in cauza nici termenul si instanta la care se poate face contestatie, dar banuiesc ca nu se incurca ei cu nulitati relative... Multumesc anticipat.

La multi ani! Scuze de intarziere, am fost plecat din tara.

latka a scris:

Nu veti gasi in OUG 195/2002 reglementari legate de parcare, iar HCL 24/2019 reglementeaza in plus parcarea pe un loc atribuit si oprirea/stationarea pe spatiile verzi.

Perfect adevarat, dar RAOUG 195/2002 are articol referitor la parcare...
Vezi art 142 lit n)
""Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor...
n) pe trotuar, dacă nu se asigură spațiu de cel puțin 1 m pentru circulația pietonilor;:"
NB: Daca este interzisa oprirea voluntara, implicit se interzice si stationarea!
Multumesc mult pentru lamuriri si un an nou mai bun decat precedentul!
Nu mai exista in forma citata de dvs. acel articol. Toate parcarile pe trotuar trebuie sa fie amenajate (marcate) de administratorul drumului public:
"Art. 142
Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
n) pe trotuar, cu excepția situației în care administratorul drumului public a executat amenajări care respectă prevederile art. 144 alin. (2) și (3);

Art.144
(2) Administratorul drumului public poate amenaja pe anumite zone ale trotuarului, cu avizul poliției rutiere, spații destinate opririi sau staționării vehiculelor, marcate și semnalizate corespunzător. Amenajările se pot executa numai dacă:
a) se respectă culoarul destinat circulației pietonilor, stabilit potrivit normativelor în vigoare, care nu poate fi mai mic de 1 m lățime;
b) accesul vehiculelor în parcare se realizează din partea carosabilă;
c) poziționarea vehiculelor în parcare nu stânjenește circulația pe prima bandă sau pe pistele amenajate."

Ideea e ca parcarea pe trotuar e interzisa, daca nu exista o amenajare .

latka a scris:

Nu mai exista in forma citata de dvs. acel articol. Toate parcarile pe trotuar trebuie sa fie amenajate (marcate) de administratorul drumului public:
"Art. 142
Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
n) pe trotuar, cu excepția situației în care administratorul drumului public a executat amenajări care respectă prevederile art. 144 alin. (2) și (3);

Ideea e ca parcarea pe trotuar e interzisa, daca nu exista o amenajare .

Exact asta am spus si eu, ca in RAOUG scrie clar asta, deci articolul 2.2 din HCL se suprapune pe o OUG, o lege deja data, deci este ilegal... Cel putin in partea de stationare ce ma intereseaza! Multumesc mult ptr raspunsuri!
Si inca o data:
La multi ani!
Adyconst, utilizator