Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi proprietari asupra unei locuinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi proprietari asupra unei locuinte

Urmează sa achiziționez o locuință pentru care pot plati doar 90 % din valoarea ei. Restul de 10 % vor fi obținuți de o alta persoana prin credit ipotecar. Eu nu il pot face deoarece sunt pensionara.

Întrebările sunt următoare:

1. Care sunt drepturile mele de deținător a 90% din valoarea locuinței si care sunt drepturile celui care face credit ipotecar?

2. Daca persoana care face credit ipotecar este căsătorită drepturile asupra a 10 % din valoare se împart in mod egal intre soți?

3. Am posibilitatea legala ca in timp sa recuperez o parte din acei 10 % plătind eu din mana contravaloarea la banca?

4. In ce măsură acei 10 % din valoarea casei ,care nu imi aparțin imi afecteaza dreptul de a locui in ea pe toată durata vieții.
Trebuie făcută o clauza speciala la contract?
Doresc f mult sa ii ajut pt ca mai au si alte credite , copii la școală. In același timp nu îmi doresc sa pierd prosteste acești bani.
Deci cum as putea rezolva problema legal?
In contractul de cumpărare se poate stipula in clar ca plătesc ratele la banca cat trăiesc ?

Sau ce alta modalitate legala as avea sa nu dau degeaba banii?

Varianta de a ma imprumuta pe mine cu contravaloarea celor 10 procente nu cred ca ii convine ginerelui meu.
Doresc f mult sa ii ajut pt ca mai au si alte credite

Sau ce alta modalitate legala as avea sa nu dau degeaba banii?

Nu imi dau seama cine pe cine ajuta..
poate ar ajuta sa dati mai multe detalii despre problema, sau ar ajuta sa mergeti la avocat caruia sa ii spuneti corect ce se vrea exact.

Varianta de a ma imprumuta pe mine cu contravaloarea celor 10 procente nu cred ca ii convine ginerelui meu.

de ce sa nu ii convina daca ii platiti creditul ?
S-a dus el la banca sii ii da credit ca ia 1/10 dintr-o casa ?

In contractul de cumpărare se poate stipula in clar ca plătesc ratele la banca cat trăiesc ?

nicidecum ca nu e datoria dvs.

Mie una, asa mi se pare echitabil- daca cumpara impreuna cu sotia o cota, sa platesca creditul.
Puteti face un contract cu ei prin care ii dati lunar o suma ( cat ar fi rata la banca) cu obligatia de a va vinde cota lor de 1/10 dupa ce achitati o anumita suma de bani.
Ati gasit casa pe care sa o cumparati ?
Nu va incadrati sa luati altceva cu banii pe care ii aveti ca sa nu va mai complicati ?
O ultima intrebare:
1.Cel care face creditul ipotecar pe cota de 10% din valoare este proprietar pe cota de 10 % sau dreptul de proprietate se extinde asupra întregului apartament?