avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

La custodie comuna cat timp petrece cu mama și cât cu tata copilul... Legal
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:59, 17 Februarie 2020
Se va avea in vedere varsta copilului., programul lui, distanta intre locuintele parintilor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Zapezica a scris:

Și cum se imparte timpul cât sta cu un părinte și cât cu celalalt? Mulțumesc


Daca tatal nu se judeca foarte bine primeste un program de vizita ca pe legea veche.
Programul de vizita traditional romanesc.
Cu 2 weekenduri pe luna.
Ultima modificare: Duminică, 16 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și care este legea noua?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista doamna, un program stas, acesta se stabileste concret pentru situatia respectiva supusa judecatii.
Ultima modificare: Luni, 17 Februarie 2020
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Desi nu exista un program stas conform legii instantele judeca adesea formal si dau programul stas.
De aceea, in practica, nici nu isi bat capul cu judecati aprige...pentru ca nu are sens...
Ca sa se ajunga la judecata apriga este drum lung si trebuie folosite tehnici de blocaj a instantelor ceea ce este destul.de complicat pentru ca sunt multi judecatori noi care nu sunt deloc invatati cu judecati detaliate si adesea raman socati.

Mamele au minorii 3 saptamani pe luna iar tatii restul ca regula de baza.
In total pe an, au insa mai mult.

Ultima modificare: Luni, 17 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Divorț cu minor nou-născut Monica Mintulescu Monica Mintulescu Buna ziua , Care este procedura dpdv legal care apara mama si copilul in cazul unui divort ? in ce situatie mama are drept la custodie- copilul este nou ... (vezi toată discuția)
Custodia tatalui  As avea o intrebare.Am o prietena in varsta de 15ani si e in custodia mamei,si nu mai doreste sa stea cu mama ei ar vrea la tatal ei .(Parinti ei au divortat ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor lacri1984 lacri1984 buna ziua, din casnicia anterioara eu am un copil, sotul avand 2. impreuna avem un sugar de 11 luni. divortul este iminent in ciuda eforturilor pe care le am ... (vezi toată discuția)