Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

La custodie comuna cat timp petrece cu mama și cât cu tata copilul... Legal
Se va avea in vedere varsta copilului., programul lui, distanta intre locuintele parintilor.

Zapezica a scris:

Și cum se imparte timpul cât sta cu un părinte și cât cu celalalt? Mulțumesc

Daca tatal nu se judeca foarte bine primeste un program de vizita ca pe legea veche.
Programul de vizita traditional romanesc.
Cu 2 weekenduri pe luna.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și care este legea noua?
Nu exista doamna, un program stas, acesta se stabileste concret pentru situatia respectiva supusa judecatii.
gi-jane2, moderator
Desi nu exista un program stas conform legii instantele judeca adesea formal si dau programul stas.
De aceea, in practica, nici nu isi bat capul cu judecati aprige...pentru ca nu are sens...
Ca sa se ajunga la judecata apriga este drum lung si trebuie folosite tehnici de blocaj a instantelor ceea ce este destul.de complicat pentru ca sunt multi judecatori noi care nu sunt deloc invatati cu judecati detaliate si adesea raman socati.

Mamele au minorii 3 saptamani pe luna iar tatii restul ca regula de baza.
In total pe an, au insa mai mult.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat