avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct

Am cumparat un apartament eu sunt proprietara iar varul meu are uzul fruct. Eu vreau sa il vand pot fara el?
Dacă el nu e de acord cu vânzarea ap. Pot pune executor?
Pot schimba clauza din contract sa nu mai aibe uzul fruct? Ce pot face?
Mentionez ca eu nu am stat în apartament nici macar o zi, varul meu sta in el plus ca are datorii la întreținere? Ce pot face in situatia de fata? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 17:17, 19 Februarie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata doamna,

Nuda proprietate( anume dreptul de dispozitie ) poate fi instrainata, pe cale notariala.

Insa nudul proprietar trebuie sa respecte exercitiului liber si nestingherit al dreptului de uzufruct.

Uzufructul presupune exercitarea posesiei si folosintei asupra bunului.

Practic, din continutul dreptului de proprietate sunt desprinse jus fruendi(dreptul de folosinta ) si jus possidendi (dreptul de posesie ).

Dreptul de uzufruct a fost instituit pe cale contractuala.

Puteti sa-l actionati in instanta pe uzufructuar, in vederea platii cheltuielilor aferente utilitatilor.

Succes!
Va multumesc pentru raspuns
Buna ziua
Ce. Insemna dreptul de habitatie. Viageră?.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cel care are acest drept, poate locui pe viata acolo.
Titularul dreptului de abitaţie are dreptul de a locui în locuinţa nudului proprietar împreună cu soţul şi copiii săi, chiar dacă nu a fost căsătorit sau nu avea copii la data la care s-a constituit abitaţia, precum şi cu părinţii ori alte persoane aflate în întreţinere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare-cumparare cu habitatie viagera Nkl Nkl Buna seara, Am o intrebare legata de un contract de vanzare-cumparare pentru un apartament. Acest contract este facut cu drept de habitatie viagera al ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager ghindaf ghindaf detin un apartament ce are o clauza -un uz fruct viager, care are doar drept de sedere nu si de intretinere. in contract nu este mentionata nicio clauza de ... (vezi toată discuția)
Evacuare - uzufruct viager flory104 flory104 Am devenit proprietara de apartament in 2009 prin vanzare - cumparare, de la parintii mei catre mine, in contract avand uzufruct viager fiecare. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)