Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct

Am cumparat un apartament eu sunt proprietara iar varul meu are uzul fruct. Eu vreau sa il vand pot fara el?
Dacă el nu e de acord cu vânzarea ap. Pot pune executor?
Pot schimba clauza din contract sa nu mai aibe uzul fruct? Ce pot face?
Mentionez ca eu nu am stat în apartament nici macar o zi, varul meu sta in el plus ca are datorii la întreținere? Ce pot face in situatia de fata? Va multumesc
Stimata doamna,

Nuda proprietate( anume dreptul de dispozitie ) poate fi instrainata, pe cale notariala.

Insa nudul proprietar trebuie sa respecte exercitiului liber si nestingherit al dreptului de uzufruct.

Uzufructul presupune exercitarea posesiei si folosintei asupra bunului.

Practic, din continutul dreptului de proprietate sunt desprinse jus fruendi(dreptul de folosinta ) si jus possidendi (dreptul de posesie ).

Dreptul de uzufruct a fost instituit pe cale contractuala.

Puteti sa-l actionati in instanta pe uzufructuar, in vederea platii cheltuielilor aferente utilitatilor.

Succes!
Va multumesc pentru raspuns
Buna ziua
Ce. Insemna dreptul de habitatie. Viageră?.
cel care are acest drept, poate locui pe viata acolo.
Titularul dreptului de abitaţie are dreptul de a locui în locuinţa nudului proprietar împreună cu soţul şi copiii săi, chiar dacă nu a fost căsătorit sau nu avea copii la data la care s-a constituit abitaţia, precum şi cu părinţii ori alte persoane aflate în întreţinere.