Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi succesorale primite înainte de vreme de unul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi succesorale primite înainte de vreme de unul dintre frați: ce se întâmplă după decesul părinților, cum se împarte moștenirea?

Daca cumnata mea si - a primit drepturile ce I se cuvin sub forma de bani , mai are dreptul sa ceara parte din mostenire dupa moartea parintilor ei ? Ea a dat o declaratie de mana ca a primit drepturile ce ii revin din casa parinteasca sub forma de bani
Multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Ea nu trebuie sa renunte la nimic, dar nu vrea sa vina la succesiune daca nu fac partajul cum vrea ea ,ori cu asta nu sunt de acord ...25% din imobil este al meu si al fiului meu , cu acte in regula
Dupa moartea socrilor ea imparte partea lor cu fiul meu, cota ei nu se modifica ,nici nu imi trebuie, nu doresc asta ...problema e partajul ...ea vrea in afara de partea de cladire unde locuiau parintii ei , o parte si din cladirea unde locuim noi si unde e munca mea de o viata... Ei ii vin niste drepturi doar pentru ca exista, nu am nimic impotriva , dar trebuie sa o limitez cumva legal ..trebuie sa fie o cale..
Asa cei care am ramas alaturi de parinti nu avem nicio sansa sa ne fie recunoscuta munca...
Aviz amatorilor... Daca sunteti mai mult de un copil la parinti , plecati,indiferent ce ar promite parintii,fratii...ajungeti in situatia de a munci o viata si sa va treziti cu munca voastra la voia altora
Victoria Adamescu, utilizator
Nu aveti cum sa o limitați. Nu va rămâne decât să deschideți o acțiune în instanță și va hotărî judecătorul.
Da...legi de rahat ..dupa o viata de munca si de tot felul de necazuri , ajungi la mana unora care nu au obraz , cuvant, respect .. nimic
Victoria Adamescu, utilizator
Nu, nu sunt legi de rahat.
Dacă fiecare ar invoca faptul că fratele/sora a primit bani sau x lucru pe timpul vieții părinților, ar fi un haos total.
Nu chiar ...dar aproape ... Ar trebui printr- un articol de lege cel care ramane alaturi de parinti,munceste alaturi de ei, pun banii in acea casa ,sa fie cat de cat protejat ... Nu poti locui intr- o casa timp de 30 de ani si sa nu faci nimic, sa cada casa pe tine in ideea ca vine celalalt la final si are drepturi egale ...ar trebui putin diferentiat.,. Oricum ii ramane avere, dar face chestii ca sa ma sicaneze , desi nu am deranjat- o niciodata cu nimic...