Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi succesorale primite înainte de vreme de unul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi succesorale primite înainte de vreme de unul dintre frați: ce se întâmplă după decesul părinților, cum se împarte moștenirea?

Daca cumnata mea si - a primit drepturile ce I se cuvin sub forma de bani , mai are dreptul sa ceara parte din mostenire dupa moartea parintilor ei ? Ea a dat o declaratie de mana ca a primit drepturile ce ii revin din casa parinteasca sub forma de bani
Multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Nu o sa existe un astfel de articol, pentru că legea firii este ca fiecare copil să "zboare", să își facă propriul cuib, propria casă.
Un alt motiv pentru care nu o sa existe niciodată este pentru că unii copii nu se desprind niciodată de părinți, pentru că le este mai comod asa. Si asta nu înseamnă că ar trebui să aibă mai multe drepturi.
Da... Bine... Noi am fost rugati sa ramanem alaturi de ei, eram tineri ,prosti si increzatori... Ea si- a luat zborul fugind de acasa la 16 ani...
Nu ne- a fost comod, daca asta insinuati .. nu ne- a facut nimeni niciun favor ,sa nu credeti ca a fost raiul pe pamant,altfel ramanea ea..dar am zis sa fim sprijin pentru ei ...in fine, nu mai continui ca nu e cazul
Nu astept raspuns
NU exista drepturi succesorale inainte de deces. Exista doar donatii ce se fac de cei in viata. Pe latura succesorala, daca nu da declaratie de renuntare, ea participa la succesiunea dupa parintii ei.