Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie nesemnata transmisa pe mail
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie nesemnata transmisa pe mail

In urma unui conflict cu angajatorul am transmis o solicitare de demisie pe mail nesemnata , in care am solictat incetarea contractului de munca incepand cu data de 23 decembrie( mentionez nesemnata) . A doua zi sa aplanat conflictul si am mers la munca normal pana pe data de 6 ianuarie , toate bune. Dar intre timp sunt instiintat de doamna contabila , ca mi sa incetat contractul de munca pe data de 23 decembrie cu acordul partilor , ca asa a dorit administratorul firmei . Mentionez ca nu exista o cerere de demisie semnata de catre mine !
Ce pot face in situatia de fata? Conform legii , firma este acoperita?Va multumesc!
Cezaraurelin, utilizator

Cornel Vasile a scris:

Depuneti contestatia in instanta si solicitati instantei ca angajatorul sa depuna la dosar si cererea semnata de dvs.

Prin urmare am nevoie de un avocat si ca atare urmeaza un proces ?
Cezaraurelin, utilizator
Numai daca doriti va puteti angaja un avocat.

Cornel Vasile a scris:

Numai daca doriti va puteti angaja un avocat.

Am luat legatura cu un avocat . Mi sa spus ca am foarte putine sanse de a avea castig de cauza si nu se merita si ca o demisie poate fii acceptata si daca este transmisa pe cale verbal ! Eu am fost instiintat in luna februarie ca mi sa incetat contractul de munca conform urmatoarei cereri de demisii NESEMNATE transmise in decembrie , care suna identic :"Subsemnatul x , va rog sa imi acordati demisia incepand cu data y!" ,in urma nenumaratelor solicitari , in februarie am
primit decizia de incetare , eu pana in februarie am fost ca "pomul in aer" .Alta problema : Am depus sesizare la ITM,au fost depistate state de plata neplatite , firma dovesteste plata salariilor prin foi de varsamant denumite"alimentere cont ",eu azi am scos extrasul de cont de la banca , prin care dovedesc ca nu a fost niciodata alimentat contul in perioada respectiva !
Demisianu poate fi "verbala"... acea persoana ar trebui sa vada art.81 C.min. unde se mentioneaza : Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Demisianu poate fi "verbala"... acea persoana ar trebui sa vada art.81 C.min. unde se mentioneaza : Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.

Corect , nu stiu ce sa fac.
Cornel Vasile, Consilier juridic