Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amânare rate bănci și IFN-uri
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amânare rate bănci și IFN-uri

Bună ziua!
Mă interesează strict un răspuns... Până la urmă, cei cu restanțe mai mici de 90 de zile la bănci și IFN-uri, și care sunt influențați direct de starea de urgență, pot beneficia de amânarea ratelor pe o durată de 9 luni, sau nu?!
Maty3, utilizator
În legătură cu invitația de mai sus... Pe la noi, prin Maramureșul istoric, cam așa se poartă cu persoanele mărinimoase care ajută în orice fel. Le invităm să ne treacă pragul casei, le punem la masă și le cinstim.
Vă rog să nu uitați de mine. Sunt, efectiv, disperat. Eu nu mai stiu pe unde să citesc și ce să mai cred. Doresc să vorbesc strict cu cei care m-au împrumutat ca să nu mai aibă motive să "latre" efectiv la mine, pentru că și așa sunt pierdut în spațiu cu tot haosul acesta de acum. Mulți care îmi cunosc situația mă întreabă: "cum naiba de mai reziști...?!"
Maty3, utilizator
:)
Mulțumesc pentru poveste și pentru invitație. Mi-aș dori să putem veni să vedem o afacere care a rezistat crizei. Dacă nu, ne povestiți dumneavoastră aici cum ați reușit.

Sigur că o să vă spun dacă amendamentele propuse vor ajunge să se aplice. Între timp, citiți aceste articole:

www.avocatnet.ro/articol_543...

Nu e rău să fiți pregătit dacă legea o să vă fie favorabilă.
Bună ziua! A trecut de deputați, nu? Acum care e următorul pas?
Nu, încă nu a fost votată. Puteți urmări și dvs.:
[ link extern ]

L186/2020
Proiect de lege pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr.37/2020 privind acordarea unor facilități pentru creditele acordate de instituții de credit și instituții financiare nebancare anumitor categorii de debitori
Trimis la Cameră pentru dezbatere
Bună ziua! Am observat că a fost votată și de domnii deputați. Acum ce urmează? Oare când va intra în vigoare?

Emilika40 a scris:

Nu, încă nu a fost votată. Puteți urmări și dvs.:
[ link extern ]

L186/2020
Proiect de lege pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr.37/2020 privind acordarea unor facilități pentru creditele acordate de instituții de credit și instituții financiare nebancare anumitor categorii de debitori
Trimis la Cameră pentru dezbatere