Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DESFACEREA CONTRACTULUI DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DESFACEREA CONTRACTULUI DE MUNCA

BUNA,AM SA VA SPUN MAI DETAILIAT PROBLEMA MEA:LUCREZ LA O FIMA CU PROFIL COMERCIAL CA PAZNIC CU CONTRACT DE MUNCA PE O PRRIOADA DE LUCRU NEDETERMINATA.IN DATA DE 07.12.2009. CAND AM INTRAT IN SERVICIUL DE PAZA AM FOST ANUNTAT DE COLEG SA MA PREZINT LA DIRECTORUL COMERCIAL PENTRU-CA IN DATA DE 01.12.2009.IN JURUL OREI 9:00 SA DAT O SPARGERE LA FIRMA NOASTRA SI SAU SUSTRAS BUNURI MATERIALE.M-AM PREZENTAT LA DIRECTOR IAR EL MA INTREBAT DACA STIU CEVA DESPRE ACEST ASPECT,MENTIONEZ CA IN IN DATA DE 01.12.2009.LA ORA 8:OO AM AM INTRAT IN SERVICIUL DE PAZA.EU NU AM CONSTATAT NIMIC DIN CELE SPUSE DE DIRECTOR.ATUNCI EL MA ANUNTAT CA IMI VA DESFACE CONTRACTUL DE MUNCA.MENTIONEZ CA PERSOANELE CARE AU SUSTRAF MARFA DIN FIRMA AU FOST PRINSI DE ORGANELE DE POLITIE IAR MARFA A FOST RECUPERATA.ACELE PERSOANE AR FI DECLARAT POLITISTIILOR CA AR FI SUSTRAS MARFA IN JURUL OREI 9:00 AM 01.12.2009.EU AM FACUT O ANCHETA PE CONT PROPRIU SI AM AFLAT CA ACELE PEROANE AR FI INTRAT MAI DE DIMINEATA SA SUSTRAGA MATERIALELE CAND EU NU MA AFLAM IN SERVICIU.UN ALT MINUS AL FIRMEI AR FI CA LA SERVICIUL NOSTRU DE PAZA NU AVEM UN PROCES VERBAL DE PREDARE PRIMIRE AL SERVICIULUI.LA FIMA ACEASTA SAU DAT MULTI ANGAJATI IN SOMAJ TEHNIC,IAR BANUIALA MEA AR FI CA DIRECTORUL VREA SA DEA PE CINEVA AFARA CU ORI CE PRET ,SA PUNA ALTI ANGAJATII IN SERVICIUL DE PAZA.VA ROG FRUMOS SA IMI DATI UN SFAT IN ACEASTA PRIVINTA. VA MULTUMES ANTICIPAT.
Puteti dar numai daca sunteti concediat din alte motive decat din cauza d-voastra.
Si chiar credeti ca angajatorul este obligat sa va trimita in somaj tehnic sau sa va desfiinteze postul de munca daca dvs solicitati acest lucru ? ... toate acestea sunt la latitudinea angajatorului.
Aveti grija sa nu semnati vre-o demisie sau sa fiti de acord cu incetarea CIM de comun acord, ca nu mai va puteti duce in somaj.