Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poate fi subiect activ al infracțiunii de abuz in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poate fi subiect activ al infracțiunii de abuz in serviciu un presedinte al asociatiei de proprietari?

Poate fi subiect activ al infracțiunii de abuz in serviciu un presedinte al asociatiei de proprietari? Pentru, spre exemplu, constituirea nelegala a comitetului executiv, prin includerea intre membri a unor persoane care nu au calitatea de proprietar, deci potrivit legii nu pot face parte din CEx?
Din punct de vedere juridic este corectă interpretarea dvs.
De la infiintarea asociatiilor de locatari /proprietari ,au existat numeroase plangeri impotriva presedintilor de asociatie sub aspectul savarsirii infractiunii de abuz in serviciu pentru actiunile sau actiunile defectoase exercitate in cadrul si in numele asociatiei iar solutia autoritatilor a fost acea ca presedintele de asociatie nu este functionar public
Conform disp in vigoare administratorul de imobil este functionar
Desigur, președintele nu este funcționar public este doar funcționar și se încadrează în prevederile legii avându-se în vedere faptul că el semnează toate documentele asociației. Deci are responsabilități. El este ales în funcție să respecte și să impună respectarea legii și nu s-o încalce.
mira55, utilizator
Aveti cumva si vreo legatura (link) catre practica judiciara in domeniu? Ar fi foarte utila.
~ Conținut șters la cerere ~