Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept semnătură asupra unui minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept semnătură asupra unui minor

Bună ziua, cum pot solicita dreptul de semnătură asupra unui minor pentru reînnoirea pașaportului și altor acte necesare. Minorul locuiește cu mine de cand sa născut.si acum are 10 ani. Mama copilului neimplicanduse cu nimic in cresterea sau educația copilului. Mentionez că locuiesc in germania împreuna cu copilul. Si trebuie reînnoit pașaportul dar mama refuză să îmi dea procură pe motiv că ( fiecare cu familia lui) mersi anticipat
Alex 1986, utilizator
Doamna avocat Maria, sa inteleg ca trebuie să deschid procesul aici in germania? Mersi
Nu, acțiunea de suplinire a acordului pentru eliberarea pașaportului este de competența instanțelor din România. Acțiunea de exercitare a autorității părintești este în competența instanței de la domiciliul copilului, dar, în anumite condiții și în funcție și de poziția pârâtei. competența poate fi și a instanței din România.

Alex 1986 a scris:

Doamna avocat Maria, sa inteleg ca trebuie să deschid procesul aici in germania? Mersi

unde se afla minorul in fapt, DA