Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort+firma
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort+firma

Buna ziua,
as vrea sa stiu daca in cazul unui divort la partaj se ia in calcul firma ( cu tot ce implica o firma: bunuri mobile si imobile, profit, etc), mai pe scurt daca eu am o firma in care sunt asociat unic, se poate dispune de catre instanta partajarea ei?
Da, si eu, din nefericire...
Pe de alta parte, cred ca legea 31 e speciala fata de dreptul civil si ca instituie reguli derogatorii de la proprietatea din dreptul civil.
Transmiterea partilor sociale se ca e numai intr-un anumit mod si numai contra capitalului subscris si varsat (la SRL) sau a pretului cesiunii...
Neinregistrarea in registrul comertului a asociatului face inopozabil acest drept al asociatului, chiar si fata de judee care judeca cererea de divort...
Munca in SRL nu inseamna contributie la capitalul social...
Intretinerea locuintei, a garderobei etc. celuilalt sot se limiteaza a fi munca in gospodarie si va fi luata in considerare doar ca atare la partaj, nicicum ca participare la capitalul social ca nu ne lasa legea 31... si oricum exista obligatia de intretinere intre soti care include si astea...
Actele incheiate sunt presupuse a fi valabile, deci exista o prezumtie de valabilitate a actului constitutiv, precum si a registrului asociatilor, a actelor de la registru... cam greu de combatut toate.
Si chiar daca sotul mi-ar da 200 de lei pentru un SRL, cred ca are un drept de creanta cu privire la banii aia, in niciun caz nu se poate spune ca nu eu sunt cea care i-am subscris si varsat, fie direct, fie prin mandatar...
Iar restul dezvoltarii SRLului se datoreaza mie, celui care am muncit in societate, legal, care am aprobat sau nu modificari, activitati, administratori, imprumuturi etc. Indiferent cate sfaturi am avut si de la cine.

Dar, cum am aratat mai sus, doua decizii diferite si sunt asa fara numar, iar argumente se pot gasi si intr-un sens si in celalalt.
atunci e cazul sa mai dau niste amanunte
firma (un srl) a fost a tatalui meu, el a constituit-o, el a fost asociat unic si administrator, eu am fost angajat, acum eu sunt adm si asociat unic
Nu prea vad cum ar influienta, depinde mai degraba cum veti pune problema in actiune/intampinare/cerere reconventionala. Depinde ce va cere sotul, cum veti argumenta dv. pe legea civila/comerciala, cat veti folosi legea societatilor in argumentatie...
cammelia a scris:

atunci e cazul sa mai dau niste amanunte
firma (un srl) a fost a tatalui meu, el a constituit-o, el a fost asociat unic si administrator, eu am fost angajat, acum eu sunt adm si asociat unic

Nu are importanta cum ati dobandit partile sociale (adica prin infiintarea societatii sau cumparare), conteaza ca au fost dobandite in timpul casatoriei.