avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Reducere pensie de intretinere - modalitate de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Reducere pensie de intretinere - modalitate de executare sentinta civila

Buna ziua!

Am rugamintea sa imi acordati sprijin la urmatoarea speta:

A. Am poprire pe venitul lunar (pensie intretinere) in curs de desfasurare, de 1/4 pentru primul copil, care locuieste cu mama acestuia;

B. In luna octombrie 2019 mi s-a nascut al doilea copil din actuala casatorie si am introdus o cerere de reducere a pensiei de intretinere pentru primul copil de la 1/4 la 1/6 care s-a si admis;

C. De la data introducerii cererii de redeucere si pana in prezent, cand astept sa mi se comunice sentinta de reducere pensie de intretinere, prin poprire, mi s-a oprit lunar o suma in plus, reprezentand diferenta de la 1/4 la 1/6;

Intrebarea mea ar fi... care este calea cea mai sigura dar si admisibila din punct de vedere legal de punere in executare a titlului reprezentat de sentinta de reducere a pensiei de intretinere? Ma intereseaza atat reducerea popririi actuale la angajator de la 1/4 la 1/6 cat si recuperarea sumei achitate in plus.

1. Pot cere direct executorului judecatoresc care a deschis dosarul de poprire sa ceara reducerea cuantumului popririi la angajator si in acelasi timp, conform Art. 645, alin.2 - Noul Cod de Procedură Civilă Drepturile părţilor Participanţii la executarea silită, sa cer "compensaţia legală dintre creanţa prevăzută în titlul a cărui executare s-a cerut împotriva sa şi creanţa pe care el o opune pe baza unui alt titlu executoriu."?

2. Trebuie sa merg la un alt executor si sa cer executarea noului titlu reprezentat de sentinta de reducere cuantum pensie de intretinere de la data inaintarii cererii la instanta?

3. Trebuie sa urmez calea contestatiei la executare?

4. Alta varianta?


Multumesc anticipat!



Ultima modificare: Marți, 12 Mai 2020
AdrianSA, utilizator
Cel mai recent răspuns: AdrianSA , utilizator 20:07, 3 Iunie 2020
creanţa pe care el o opune pe baza unui alt titlu executoriu."?

Nu aveti conditiile pt a executa o creanta, suma in cazul dvs nu e stabilita nici de instanta, ca nu ati cerut cand ati cerut reducerea, sa va dea inapoi pensia nedatorata.
Nu cred ca executorul are cum sa compensese ceva pana nu va adresati instantei cu contestatie la executare si intoarcerea executarii pt acea suma retinuta in plus.
vorbiti si cu executorul care se ocupa de dosarul mamei, poate va poate indruma.

Ultima modificare: Miercuri, 13 Mai 2020
gi-jane2, moderator
Buna ziua,

Am transmis cererea executorului impreuna cu sentinta legalizata si acesta mi-a comunicat ca el va ridica poprirea de 1/4 de la angajator si atat. Deci nu merge pe varianta de reducere poprire de la 1/4 la 1/6 si dispunerea compensatiei.

In acest caz, avand in vedere ca am platit 7 luni intretinere in cuantum de 1/4 in loc de 1/6, pot din punct de vedere legal sa compensez de unul singur suma achitata in plus din urmatoarele plati pe care ar trebui sa le efectuez?

Multumesc!




gi-jane2 a scris:

creanţa pe care el o opune pe baza unui alt titlu executoriu."?

Nu aveti conditiile pt a executa o creanta, suma in cazul dvs nu e stabilita nici de instanta, ca nu ati cerut cand ati cerut reducerea, sa va dea inapoi pensia nedatorata.
Nu cred ca executorul are cum sa compensese ceva pana nu va adresati instantei cu contestatie la executare si intoarcerea executarii pt acea suma retinuta in plus.
vorbiti si cu executorul care se ocupa de dosarul mamei, poate va poate indruma.



Nu-i de competența executorului judecătoresc să efectueze compensarea pentru sumele plătite în plus.
Executorul face numai cei solicită creditorul. Dvs sunteți debitor.
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2020
Dapix, utilizator
Dosarul de executare fiind inca deschis, eu am inteles sa ma folosesc de Art. 645, alin.2 - Noul Cod de Procedura Civila - Drepturile partilor - Participantii la executarea silita care prevede:

"(2) La cererea debitorului, executorul judecătoresc va aplica, în condiţiile legii, compensaţia legală dintre creanţa prevăzută în titlul a cărui executare s-a cerut împotriva sa şi creanţa pe care el o opune pe baza unui alt titlu executoriu."

Acum daca executorul ridica poprirea, pot regla eu sumele platite in plus, din lunile urmatoare. Reamintesc ca 7 luni s-a platit 1/4 in loc de 1/6 prin poprire.

Multumesc!


Dapix a scris:

Nu-i de competența executorului judecătoresc să efectueze compensarea pentru sumele plătite în plus.
Executorul face numai cei solicită creditorul. Dvs sunteți debitor.

Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2020
AdrianSA, utilizator
Dacă executorul ridică integral poprirea, este bine să plătiți din mână 1/6 din venitul lunar net.
Negociați direct cu creditoarea, dacă se poate discuta cu ea, să vă opriți ce ați plătit în plus, câte 50 lei sau 100 lei lunar, din ceea ce plătiți acum.
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2020
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Stopare executare silita prin poprire pensie de intretinere AdrianSA AdrianSA Buna ziua! In cazul in care am o poprire de 1/4 din venitul net lunar la angajator iar de curand mi s-a nascut al doilea copil, care sunt caile legale ... (vezi toată discuția)
Plata pensie alimentara - poprire mara2017 mara2017 Buna ziua. Am o hotarare judecatoreasca definitiva in care scrie ca tatal copilului trebuie sa plateasca 25% din venituri + diferenta de bani de la momentul ... (vezi toată discuția)
Executare silita - credit nevoi personale adriana1 adriana1 Pentru un credit de nevoi personale banca a cerut executarea silita. Executorul a obtinut incuviintarea executarii, mi-a comunicat somatia pentru suma de 13242 ... (vezi toată discuția)