Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conventia matrimoniala poate fi atacata ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conventia matrimoniala poate fi atacata ?

un imobil dobandit prin mostenire (ca fiu unic), prin certificat de mostenitor, poate face obiectul regimului comunitatii conventionale, la momentul incheierii casatoriei ? partenerul meu, cu care locuiesc impreuna de 20 ani, in locuinta mostenita de la parintii sai, la care am contribuit in mod egal in toti acesti ani pentru intretinerea si modernizarea ei, are doi copii dintr-o casatorie anterioara; in ce conditii as putea beneficia de cota parte din imobil , dupa oficializarea parteneriatului ? o conventie matrimoniala incheiata la notar, ar putea fi o solutie sau aceasta ar putea fi oricand atacata in instanta de catre copiii partenerului meu, in caz de.... deces sau... divort ??
De moștenit o sa mosteniti oricum.
Soțul supraviețuitor are dreptul la mostenire.
Dacă va casatoriti si soțul decedeaza, dvs veti moșteni 1/4, iar copiii 3/4.
Deci nu plecati cu ce aveti pe dvs...
O convenție matrimonială de comunitate convențională, nu face decât să vă mărească dvs cota.
Mai exact:
Bunul va fi comun.
Soțul moare, masa succesorala după sot va consta doar din jumătate din imobil.
Din această jumătate dvs aveti un sfert, la care se adaugă și jumătatea dvs, rezultând o cotă de 5/8.
Mai pe scurt, daca va casatoriti o sa mosteniti 1/4.
Dacă va casatoriti si încheiati și convenție matrimonială, o sa mosteniti 5/8.
Din punctul de vedere al conținutului actului, copiii nu au ce sa atace, ca nu vorbim de o liberalitate. Dar mai mult ca sigur, nici "incantati" nu o sa fie.
Însă indiferent de ce act încheiati ca să vă măriți partea, pot invoca,de exemplu faptul că tatăl lor nu a avut discernământ.
Buna ziua,

Bunurile dobandite prin mostenire sunt proprii.

Imobilul este propriu al sotului dumneavoastra.

Acesta nu poate fi adus la masa partajabila, in vederea impartelii.

In urma decesului sotului, dumneavoastra veti detine o cota de 1/ 4, iar copiii, impreuna, cota de 3/ 4.

In ipoteza in care ati efectuat investitii , in ceea ce priveste acest bun propriu, acestea dau nastere unui drept de creanta.

Instanta de judecata constata si cuantifica dreptul de creanta.

In probatiune, puteti uza de orice mijloc de proba.

Dar un aspect foarte important, trebuie să aveți în vedere că nu se știe niciodată care dintre soți va pleca primul din această lume, și deci nu se știe cine pe cine va moșteni.

Însă e bine să vă puneți lucrurile în ordine.
Dapix, utilizator
Da, doamna, la casatorie puteti adopta regimul comunitatii conventionale de bunuri si astflel acea casa va deveni bun comun, nu are cine si ce sa atace, niic chiar copiii saui in caz ca va deceda viitorul sot primul.
Icheiati conventia, ca veti avea deja jumatate din bun, avantaj si in cazul unui divort, nu numai deces al sotului.
Apoi.. daca se va intampla sa decedeze sotul inaintea dvs, mai mosteniti 1/4 din jumatatea lui de bun. Daca pe perioada vietii, mai lasa si prin testament din cota sa.. cota ce va fi mostenita de copii, ramane mica, mica