Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... putin ajutor va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

putin ajutor va rog

tata a decedat la sfarsitul lui august, anul acesta, si vreau sa deschid succesiunea pt un apartament si un autoturism
mostenitori sunt: mama, eu si sora mea
intrebare: eu si cu sora mea vrem sa cedam dreptul de mostenire in cazul apartamentului in favoarea mamei, iar in vazul autoturismului, mama si sora mea, cedeaza in favoarea mea
se poate face succesiunea in aces mod?
multumesc
sigur se poate....schimbati notarul!
Mostenitori se pot intelege intre ei cum sa fie impartite bunurile care fac parte din masa succesorala. Ceea ce va zice acel notar nu are nici un temei legal....asa ca , mergeti la alt notar.
Sunt perfect de acord cu arua si cu Rozi2007 !=D>
Schimbati notarul fiindca habar nu are pe ce lume traieste!B-)
Problema esta ca, daca ati deschis succesiunea la un notar, nu-l mai puteti schimba. Parerea mea este ca ar trebui intai sa renuntati si dvs. si sora la succesiune astfel toata masa succesorala o va culege mama dumneavoastra. Dupa care, mama va va face o donatie - autoturismul. Banuiesc ca aceasta ar fi cea mai economica varianta.
O alternativa ar fi sa renunte sora, ramaneti dumneavoastra si mama mostenitori dupa care veti face un partaj voluntar: mama ramine in casa iar dvs. obtineti autoturismul.
dosarul succesoral se poate muta de la un notar la altul prin intermediul Camerei Notarilor cu acordul celui la care se afla.
Partajul nu este influentat de nr. copartajantilor (coproprietarilor) ci de valoarea masei paratajabile.
Nu va sfatuiesc sa renunte (toti) descendentii (dvs si sora) la drepturile ce li se cuvin pentru ca, in acesta situatie si in anumite conditii, alaturi de sotia supravietuitoare vin la mostenire alti posibili mostenitori (parintii defunctului daca sunt in viata, fratii acestuia etc, ).