Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conventie matrimoniala - in caz de deces al unui sot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conventie matrimoniala - in caz de deces al unui sot (ambii soti cu copii din casatorii anterioare)

Buna ziua!

Mama mea (vaduva) urmeaza sa se casatoreasca cu un barbat divortat care are 4 copii. Cei doi viitori soti doresc sa semneze un conventie matrimoniala (sau contract prenuptial) in care sa se specifice ca bunurile dobandite inaintea casatoriei, dar si in timpul casatoriei sa ramana personale. Mama a contactat un notar, care i-a transmis ca indiferent daca semeaza un astfel de contract, in momentul decesului unuia dintre cei doi, cel care ramane in viata sau copii celui care ramane in viata are/au dreptul la un sfert din averea/bunurile (ex. casa) celui decedat, chiar daca cel decedat are copii.

Ma ajutati, va rog, cu o confirmare a celor spuse mai sus sau un articol care sa contrazica aceste afirmatii? Sau cu un alt fel de act care i-ar putea ajuta pe cei doi viitori soti?

Mentionez ca cei doi vor avea domicilii diferite.

Va multumesc frumos!
AlinaIoanaMihut, utilizator
Ba da.
Regimul matrimonial nu schimba modul de impartire a mostenirii.
Bunurile dobandite sub regimul separatiei de bunuri de fiecare sot, sunt bunuri proprii. Singura "protectie" este in caz de divort, in sensul ca nu sunt incluse la partaj.
In ceea ce priveste mostenirea, la deces, bunurile proprii ale sotului decedat se impart intre sotul supravietuitor si copii.
raluk0207, utilizator
bunurile proprii ale sotului supravietuitor, nu intra in masa succesorala a decedatului sot, asa ca copiii acestuia, adica a celui decedat, nu au treaba cu bunurile proprii ale supravietuitorului.
Luli12 a scris:

bunurile proprii ale sotului supravietuitor sub acest regim juridic nu pot fi pretinse de copiii defunctului ? multumesc

gi-jane2, moderator
Regimul separatie protejeaza doar in timpul vietii, la deces...

Exemplu:
Sot A - copii A1, A2 (din alta casatorie)
Sot B - copii B1, B2, B3, B4 (din alta casatorie)
Deces sot A, supravietuitorul B are dreptul la 1/4 din averea lui A iar A1 si A2 3/4 (impreuna). La decesul lui B cota de 1/4 din averea lui A va fi mostenita doar de B1, B2, B3, B4.

Deci in acest caz copiii defunctului primesc doar 75% din averea acestuia fata de situatia in care A si B n-ar fi casatoriti, cand ar primi 100%.
DinuX, utilizator