Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă O noua actiune?
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

O noua actiune?

Respingerea aplicarii legilor a caror constitutionalitate a fost stabilita de Curtea Constitutionala , char la recurs , constituie depasirea/neindeplinirea atributiuniilor de magistrat . Ce este de facut? Se poate initia o noua actiune ,prin care sa se solicite respectarea Deciziilor Curtii Constitutionale ?
Presedintele instantei intervine , ramana la aprecerea sa subiectiva , sau - in cel mai bun caz - sustine , ca magistratul este independent ? As dori mai inainte sa aflu , daca exista vreo reglementare concreta aplicabila in cazul nerespectarii DCC ,ori legea este clara , ca acestea sunt general obligatorii , fara nici o sanctiune imediata in cazul nerespectarii lor ? In acest caz ar fi ,in sens mediat , "liberalizarea " abuzului de drept .
Nerespectarea unei hotărâri a Curţii Constituţionale nu aduce nicio sancţiune.
Cu respect , in acest fel exista o contradictie ireconciliabila . Pe deoparte , conform Constitutiei deciziile CC sunt din clipa publicarii lor general valabile , pe de alta parte , in cazul nerespectarii , neaplicarii acestor decizii general valabile nu se intampla nici o nelegalitate , nu exista nicxi o sanctiune , nici in sensul , ca hotararea pronuntata sa devina nelegala , anulabila . Mai are rost existenta CC , daca - in aceste circumstante - este doar de forma ? O reglementare constitutionala fara nici o valoare ? Mai este valabila Constitutia ? Sau numai unele parti nu ?
Nu este pentru prima data cand se constata un vid legislativ intr-un anumit domeniu .. daca hotarea data se bazeaza pe un text de lege declarat necosntitutional atunci incercati sa exercitati o cale extraordinara de atac.

Depuneti o sesizare la Inspectia Judiciara din cadrul C.S.M.-ului , sectiunea pentru judecatori.
Problema este , ca instanta refuza sa ia in considerare o lege , constitutionalitatea careia este stabilita prin DCC . In cazul acesta solutia ar putea fi, de asemenea , cea indicata ? Cu ce sperante?